Bolest ucha – příčiny, projevy a léčba
19. září 2024
Bolest ucha je jedním z častých problémů, který pacienty přivádí do ordinací praktických lékařů. Příčin bolesti přitom může být nespočet –nejčastěji se jedná o zánět středního ucha či o zánět ušního zvukovodu. Do oblasti ucha se však mohou přenášet také např. bolesti zubů a lymfatických uzlin nebo bolesti hlavových nervů či krční páteře. Příčinu bolesti ucha obvykle praktický lékař, případně pacienta pošle na specializované vyšetření. Co všechno může za bolestí ucha stát, jaké projevy se mohou připojit a jaké jsou obvyklé postupy léčby?
Dělení a možné příčiny bolesti ucha
Podle místa vzniku se bolest dělí na primární a sekundární. Většinou se jedná o tu primární, která má původ přímo v uchu a při vyšetření zevního ucha a bubínku otoskopem bývá objeven abnormální nález. Nejčastější onemocnění vyvolávající bolest ucha je akutní středoušní zánět vzniklý v důsledku onemocnění bakteriemi, viry, či plísněmi nebo zánět zvukovodu.
Sekundární (přenesená) bolest ucha má původ mimo oblast ucha a nalezení příčiny bolesti může být obtížné. Pro rozlišení původu bolesti je podstatná anamnéza a fyzikální vyšetření vedoucí k odhalení např. onemocnění čelistního kloubu, problémů týkajících se neošetřených zubních kazů, faryngitidy (zánět hrtanu) atp. Bolest ucha může mít souvislost též s migrénou, někdy se objevuje také např. při přistání či vzletu letadla.
„Přetrvávající bolest ucha rozhodně není radno podceňovat, jelikož může být také jediným příznakem závažných stavů, jako jsou např. maligní nádory hltanu, kdy je zvláště u pacientů nad 50 let, kuřáků, pacientů užívajících pravidelně alkohol riziko maligního onemocnění vyšší,“ upozorňuje MUDr. Adéla Raková, praktická lékařka pro dospělé a lékařka distanční zdravotní péče Canadian Medical.
Bolest ucha u dětí
Bolest ucha potrápí minimálně jednou za život každého malého pacienta. Děti nejvíce trápí zánět středního ucha, jehož příznaky můžeme rozpoznat podle:
- Bolestivosti ucha, která je spojena s neklidem a poruchami spánku a silným křikem u miminek, je přítomna citlivost ušního boltce na dotek (batolata a miminka si při zánětu často na ucho sahají), spolu se zvýšenou teplotou či horečkou. U malých dětí můžou být tyto symptomy doprovázeny nechutenstvím, průjmovitými stolicemi a bolestí břicha či můžou být jediným příznakem potíží. Zánět středního ucha je často doprovázen infekcí horních cest dýchacích (především rýmou).
- Nechutenství a zvracení.
Při těchto příznacích je vhodné dítěti nejdříve podat analgetika/antiflogistika a vyčkat cca 30 minut na efekt. Při přetrvávajících potížích navštívit ORL ambulanci.
Foto: Freepik.com
Bolest ucha u dospělých
Pokud je u dospělého bolest doprovázena zalehnutím ucha, v letních měsících či kdykoliv po návštěvě bazénu atp. se nejpravděpodobněji jedná o zánět zevního zvukovodu. V zimě jde častěji o zánět středního ucha. Pokud bolest zalehlé ucho nedoprovází, může být přenášena z následujících míst či důsledkem následujících stavů.
- Bolest ucha od zubů,
- bolest ucha od krční páteře (bolest za krkem),
- bolest ucha od slinné žlázy (zduření před a pod uchem),
- bolest ucha od krčních mandlí při angíně,
- bolest ucha od čelistního kloubu (vrzoty a dření při otevírání úst),
- bolest ucha od nadměrného hluku,
- bolest ucha z průvanu (z větru).
Foto: Freepik.com
Jak se bolest ucha může projevit
Ať už má bolest ucha jakoukoliv příčinu, může s ní být u dětí i dospělých spojeno mnoho dalších projevů. Mimo samotnou bolest v uchu, za nebo pod ním, píchání či pulzující/bodavá bolest v uchu, bolest hlavy či zubů, bolest v krku vystřelující do ucha se tak mohou objevit i následující potíže:
- Pocit tlaku v uchu,
- bolest ucha zvenku – na dotek či konkrétně při kontaktu s boltcem,
- svědění v uchu,
- čirý, hnisavý či dokonce krvavý výtok z ucha,
- zalehnutí ucha,
- pískání nebo praskání v uchu,
- celkové zhoršení sluchu,
- bolest v uchu při polknutí, kousání či smrkání.
Kdy se vypravit k lékaři
„Pokud se u dospělého projeví bolest ucha, doporučuje se, podobně jako u malých i větších dětí, nějakou dobu počkat, zda problémy neodezní samovolně,“ upozorňuje MUDr. Adéla Raková.
Foto: Freepik.com
Pokud se tak nestane, je na místě navštívit odborníka z ORL. Ten pomocí speciálního přístroje uši prohlédne a zjistí, jak je případný zánět rozsáhlý. Někdy též provede výtěr z krku a odběr krve, nebo odešle pacienta na podrobnější vyšetření.
„Pokud od bolesti ucha nepřináší úlevu symptomatická terapie, měl by být pacient patřičně dovyšetřen,“ doplňuje MUDr. Raková.
Léčba aneb Co na bolest ucha
Jak již padlo, pokud bolest ucha během krátké doby neodezní samovolně, je vždy na místě navštívit lékaře – u dětí ani u dospělých se v žádném případě nedoporučuje ucho čistit či jinak léčit bez konzultace s lékařem. Hnisavé ušní záněty se pak takřka vždy léčí antibiotiky nebo antibiotickými ušními kapkami. Někdy je však nutné, aby lékař propíchl bubínek a umožnili tak vytékání hnisu.
Nasazují se též speciální nosní kapky a doporučuje se přikládání obkladů – v případě zánětu středního ucha obklad chladivý, při zánětu zvukovodu je možné použít i obklad hřejivý. Případnou horečku pak lze srážet vhodnými léky pro dospělí či děti.
Při zánětu zvukovodu je pak zásadní vyčištění a vypláchnutí samotného zvukovodu lékařem. Dále se obvykle předepisují kapky na bolest ucha, které snižují případný otok, nebo též antibiotické kapky či antibiotika. Je-li příčinou zánětu zvukovodu plíseň, aplikují se antimykotika. Bolest v uchu zde ale leckdy odezní až po cca týdnu léčby.
Babské rady na bolesti ucha u dětí i dospělých mohou být velmi ošemetné. Lékaři varují např. před metodou vkládání česneku do ucha. Česnek je sice proslulý jako tzv. přírodní antibiotikum, zároveň je ale velice agresivní, tedy může potíže naopak zhoršit, stejně tak jako méně známá šťáva z netřesku.
Pomoci (a neuškodit) pak eventuálně mohou zmíněné obklady nebo např. kloktání eukalyptu, pelyňku a heřmánku.
Foto: Freepik.com
Proč nepodceňovat bolest ucha
Bolest ucha může mít řadu příčin – od celkem běžných a snadno řešitelných až po závažné stavy (např. maligní nádory hltanu, které jsou ale poměrně vzácné). Je tedy vždy na místě řešení těchto potíží nepodceňovat a v případě, že neodezní během krátké doby neprodleně navštívit lékaře. Pokud se bolest projeví u dítěte, kojence či batolete, doporučuje se nejdříve podat analgetika/antiflogistika a vyčkat na efekt. Vypuknou-li zde potíže v noci, doporučuje se dítě nechat spát (je-li to možné) a při přetrvávajících potížích vyhledat lékařskou pomoc (pediatr/ORL) až ráno.
Obrátit se můžete také na odborníky z klinik EUC.
Lékaři a ordinace EUC
Zdroje:
- nzip.cz
- kongresmediciny.cz
- bezbolesti.cz
Často kladené otázky
Související články
Více článkůChřipka – historie, příznaky, očkování a léčba
Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění dýchacího systému. V České republice každoročně způsobí onemocnění statisíců až 1 milionu obyvatel a souvisí s ní průměrně až 2 000 úmrtí. V článku stručně zmiňujeme nejvýznamnější chřipkové pandemie a epidemie, projevy a komplikace nemoci, možnosti léčby i prevence, a to zejména formou očkování proti chřipce.
více
Bolest krční páteře a krku – příčiny a léčba
Bolest krku a krční páteře je častým problémem, který pacienty přivádí do ordinace ortopeda, neurologa, praktického lékaře či fyzioterapeuta. Postihuje osoby v aktivním věku, přičemž nejčastější příčinou zde bývá zvýšené napětí a ztuhnutí svalů v oblasti krku a šíje nebo blokáda páteře. U starších osob pak může být důsledkem degenerativních změn. V článku najdete stručný anatomický úvod, nejčastější příčiny způsobující tyto bolesti i možnosti léčby. Foto: Freepik.com
více
Bolest ucha – příčiny, projevy a léčba
Bolest ucha je jedním z častých problémů, který pacienty přivádí do ordinací praktických lékařů. Příčin bolesti přitom může být nespočet –nejčastěji se jedná o zánět středního ucha či o zánět ušního zvukovodu. Do oblasti ucha se však mohou přenášet také např. bolesti zubů a lymfatických uzlin nebo bolesti hlavových nervů či krční páteře. Příčinu bolesti ucha obvykle praktický lékař, případně pacienta pošle na specializované vyšetření. Co všechno může za bolestí ucha stát, jaké projevy se mohou připojit a jaké jsou obvyklé postupy léčby?
více
Alergie – typy, příčiny, příznaky a léčba
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na jisté alergeny. Typicky to bývají pyly, plísně, zvířecí srst, potraviny či hmyzí bodnutí, objevit se může třeba i tzv. alergie na slunce. Mezi časté příznaky alergie pak patří kýchání, alergická rýma, zánět spojivek, ekzém, kopřivka, kašel, dušnost či astma. Jak alergie vzniká, jaké typy alergických reakcí existují, jak se mohou projevit a které alergie jsou nejčastější? Foto: Depositphotos.com
více