Čechy trápí vysoký cholesterol – nebolí, ale může zabíjet
15. září 2022
Zvýšený cholesterol je jedním z hlavních rizikových faktorů pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění. Nesouvisí přitom pouze s nezdravou životosprávou či vyšším věkem. Potíže spojené s rizikovými hodnotami cholesterolu trápí téměř polovinu žen a více než 60 % mužů ve věku 35 až 44 let.1 Celkově se týkají více než poloviny populace. Většina lidí ale svou hladinu cholesterolu nezná, přestože se ji mohou dozvědět na preventivní prohlídce u svého lékaře.
Cholesterol si naše tělo zčásti vyrábí samo a část je přijímána ve stravě, jeho hodnoty jsou ovlivněny životním stylem. Je součástí všech buněk v těle, je důležitý pro stavbu buněčných membrán, tvorbu hormonů a např. i pro tvorbu vitaminu D po oslunění v kůži. Jeho zvýšené hodnoty ale mohou tělu naopak ublížit, protože představují rizikový faktor pro kardiovaskulární onemocnění. Zvýšená hladina cholesterolu totiž zapříčiňuje postupné ucpávání, zužování a následné poškozování cév. Tím se také zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin, které mohou způsobit srdeční infarkt či mozkovou mrtvici. U velké části postižených se přitom jedná o příhodu smrtící či těžce omezující na životě.2
Co cholesterol zvyšuje?
Samotné usazování cholesterolu v cévách nebolí. Onemocnění se obvykle projeví až komplikacemi, např. infarktem myokardu, cévní mozkovou příhodou a ischemickou chorobou dolních končetin.3 „Příčinou může být především nevhodná strava, dědičné faktory, dále obezita, ale i jiná onemocnění, jako je například diabetes či onemocnění štítné žlázy. Léčba zvýšeného cholesterolu je obvykle celoživotní a nelze ji po dosažení optimálních cílových hodnot ukončit. Během léčby je pro pacienty nezbytné naučit se s touto chorobou žít a přizpůsobit jí svůj životní styl,“ popisuje MUDr. Pavel Poláček, kardiolog z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC.
Vysoký věk není podmínkou
Vysoká hladina cholesterolu netrápí jenom starší pacienty. Studie prokázaly, že vyšší hodnoty byly naměřeny už u skupiny lidí ve věku od 45 do 54 let, a to u 70 % mužů a u 61 % žen. Abnormální cholesterol byl taktéž zjištěn u 61 % mužů a téměř u 50 % žen ve věkové skupině od 35 do 44 let. Průzkumy také ukazují, že vysoká riziková čísla se vyskytují i u lidí nižšího věku a není na místě tuto informaci podceňovat.1
Klíčem je zdravý životní styl
Nežádoucím následkům vysokého cholesterolu je důležité předcházet prevencí. V rámci preventivní prohlídky se praktický lékař mimo jiné zaměřuje také na stanovení hladiny cholesterolu v krvi. „Nejúčinnější prevencí je nekouřit, hlídat si tělesnou hmotnost a příjem tuků, omezit příjem alkoholu a soli, jíst více ovoce a zeleniny. Dále je také vhodné zařadit do své rutiny pravidelnou fyzickou aktivitu, například běh, chůzi, plavání, či jízdu na kole. Je taktéž důležité pokusit se omezit stres,“ dodává MUDr. Pavel Poláček.
Zdravé srdce a cévy
Pravidelná kontrola hodnot cholesterolu je, jak už bylo zmíněno, nedílnou součástí prevence. „Prevence může být účinná pouze v případě, kdy jsou identifikovány všechna individuální rizika či příčiny rozvoje. Mezi ta se řadí i zvýšená hladina cholesterolu,“ vysvětluje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.
Hodnoty zdraví vašeho srdce a cév si můžete nechat otestovat v EUC laboratořích, v rámci balíčku „Zdravé srdce a cévy“. „Před odběrem je důležité přijít nalačno, nejíst před odběrem cca 12 hodin a také nekuřte. Odběr se provádí z krve a výsledky jsou k dispozici další pracovní den. Pacient se kromě výsledků jednotlivých vyšetření dozví také příslušné referenční meze pro svoji věkovou skupinu. Pokud se výsledky vychylují mimo referenční meze, vždy doporučujeme je v návaznosti konzultovat s lékařem,“ dodává MUDr. Petr Podroužek, CSc.
Laboratorní vyšetření Zdravé srdce a cévy
Doplňky stravy pro snížení cholesterolu v krvi
Zdroje:
1 http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/ehes/ehes2022.pdf
2 https://www.nemta.cz/wp-content/uploads/2021/06/Zvyseny-cholesterol-a-srdecne-cevni-rizko.pdf
Související články
Svrab – přenos, léčba a prevence
Když se řekne svrab, většina si onemocnění spojí se špínou nebo se špatnými hygienickými podmínkami. Přesto se toto infekční kožní onemocnění může objevit i u lidí dodržujících důkladnou hygienu, napříč sociálními vrstvami a také v místech, kde byste to vůbec nečekali. Velkou roli zde hraje oblíbený turismus. Některá ubytovací zařízení mohou mít nedbale vyprané ložní prádlo a hned je „zaděláno na problém“. Velice snadno se tedy může nakazit kdokoliv z nás.
více
Mononukleóza – příznaky, přenos a léčba
Mononukleóza je virové infekční onemocnění, které se klinicky podobá streptokokové angíně. Mezi hlavní příznaky patří nateklé mandle, bolest v krku, horečka a zvětšená játra. Na rozdíl od angíny však nereaguje na antibiotickou léčbu. Mononukleóza se většinou přenáší slinami a v ČR patří mezi poměrně častá onemocnění. Jak se mononukleóza projevuje, je u mononukleózy důležitá dieta? Jak probíhá přenos nemoci a jaký je postup léčby?
více
Tourettův syndrom – příznaky, příčiny a léčba
Tourettův syndrom je odchylka, která se může přidružovat k autismu – dle odhadů se vyskytuje cca u 6,5 % autistů. Jde o vrozené celoživotní neurologicko-psychiatrické onemocnění projevující se zpravidla již v dětství. Mezi základní příznaky patří pohybové a zvukové tiky, později se mohou objevit též přidružené poruchy chování. Příčina není dosud zcela objasněna. Více o příznacích, předpokládaných příčinách, diagnostice a možnostech léčby najdete v našem článku.
více
Prostata – funkce, onemocnění a prevence
Prostata je mužská pohlavní žláza, která je důležitou součástí mužského reprodukčního systému. Nachází se pod močovým měchýřem a za normálních okolností je velká zhruba jako vlašský ořech. Jejím středem prochází močová trubice, proto je jedním z prvních příznaků potíží s prostatou problém s močením. V článku si prostatu popíšeme z hlediska anatomie, jejích funkcí, možných souvisejících obtíží a onemocnění a ve stručnosti zmíníme též možnosti léčby a prevence. Zdroj: Freepik.com
více