Centrum hojení chronických ran v Plzni se rozrůstá. Pacientům nabízí i nové specializované vyšetření
28. února 2023
Centrum hojení chronických ran v EUC Klinice Plzeň otevřelo nové, větší prostory. Díky tomu rozšíří i své kapacity a současně zkrátí čekací doby pro objednání stávajících i nových pacientů. Novinkou je i širší škála poskytovaných zdravotnických služeb – například vyšetření míry rizika vzniku chronické rány.
Centrum mohou navštívit jak pacienti z EUC klinik, tak i z ostatních zdravotnických zařízení. Léčba chronických ran vyžaduje dlouhodobější péči, obvykle více než měsíc. Odborníci v Centru se věnují především léčbě bércových vředů, dekubitů, defektů tzv. papírové kůže či ran po operacích.
„Průměrná doba léčby chronické rány je od tří měsíců výše. Záleží na typu a míře problému. Při léčbě chronických ran je nezbytná spolupráce pacienta, která mj. vyžaduje v některých případech dojíždění do Centra i víckrát týdně,“ vysvětluje MUDr. Štěpánka Pavcová, odborná garantka Centra hojení chronických ran v EUC Klinice Plzeň.
„Nově nabízíme i preventivní vyšetření míry rizika vzniku chronické rány. Vyšetření je jednoduché a bezbolestné. Pomocí kotníkových tlaků dokážeme během 5 minut vyhodnotit průchodnost tepen na periferii cév. K tomu je zapotřebí tlakové manžety a sondy, velké zhruba jako tužka. Tlak se následně měří na horních, poté na dolních končetinách, konkrétně v oblasti kotníků. Lékaři toto vyšetření doporučují například při podezření na ischemickou chorobu dolních končetin,“ objasňuje David Škarda, DiS., manažer Center hojení chronických ran zdravotnické skupiny EUC.
Centrum hojení chronických ran EUC Kliniky Plzeň se vyznačuje komplexní mezioborovou spoluprací lékařů specialistů a individuálním přístupem k pacientům. Zabývá se nejen léčbou chronických ran, ale i základním onemocněním – tedy tím, kvůli kterému rána primárně vznikla.
Související články
Disease management civilizačních chorob v ambulancích EUC
Na poslední z krajských debat série Cesta ke zdravému srdci, která se konala v Pardubickém kraji, vystoupil výkonný ředitel divize EUC klinik Jan Šlajs. V průběhu svého vystoupení představil ambiciózní a inovativní program Disease managementu civilizačních chorob v ambulancích EUC.
více
Infekce číhá na každém rohu! Pečujte o své rány důsledně a předejděte rizikům
Péči o rány pacienti často podceňují. Přitom pokud se do rány dostane infekce, v nejlepším případě se proces hojení výrazně prodlouží, v tom nejhorším může dojít k napadení dalších orgánů, což může způsobit velmi vážné následky či dokonce smrt pacienta, způsobenou celkovou sepsí. Mezi nejčastější chyby, kterých se pacienti při péči o ránu dopouštějí, patří používání nesterilních obvazů nebo sahání si do rány. Na průběh a přítomnost infekce má však vliv i řada vnitřních faktorů, které pacient ovlivnit nemůže – například stav imunitního systému. Se správným hojením rány mohou ve specializovaném prostředí pomoci odborníci z Centra hojení chronických ran.
více
Význam oplachových roztoků v péči o rány
Rány mohou pro pacienty představovat vážný zdravotní problém, který může způsobit komplikace, jako je například infekce nebo zánět. Správná péče o rány proto hraje v procesu hojení klíčovou roli. Důležitou součástí této péče jsou oplachové roztoky, které ovlivňují čistotu rány a mohou podpořit její hojení.
více
Operací léčba nekončí! Vyhněte se komplikacím u pooperačních ran pomocí čtyř zásad
Správná péče o pooperační rány je základem k rychlému zotavení. Zároveň pomáhá předcházet komplikacím jako jsou infekce, krvácení nebo rozpad rány. Ke kvalitě léčby významným způsobem přispívá péče ve specializovaném centru hojení ran a pod dohledem zkušených odborníků. Lze tak zajistit optimální podmínky pro hojení, díky čemuž je proces zotavování mnohem rychlejší a komfortnější. A případné problémy lze včas odhalit. Při péči o pooperační rány v domácím prostředí odborníci dále radí dodržovat čtyři klíčové zásady: ránu pravidelně kontrolovat, udržovat ji v čistotě, používat vhodné obvazy a včas sledovat příznaky komplikací.
více