EKG – klidové a zátěžové. Proč a jak číst data a ukazatele?
15. listopadu 2021
Proč vůbec děláme EKG u sportovců, když právě tělesný pohyb je všemi lékaři doporučován jako zdraví prospěšný, a naopak snižující riziko jak srdečních, tak metabolických onemocnění? Pak ale ve zprávách čteme: mladý fotbalista na vrcholu své kariéry během zápasu padá k zemi a je marně oživován záchranáři. Vyrýsovaný svalovec umírá náhle v nejlepších letech s těžce poškozenou srdeční svalovinou. To jsou extrémní příklady rizika velkých nároků na srdeční svalovinu. Kromě toho například také existuje v některých rodinách zvýšené genetické riziko arytmií a degenerace srdeční svaloviny (kardiomyopatie), které se může demaskovat a zhoršit opakovanou velkou fyzickou zátěží. A právě včasné odhalení zatím neprojevených onemocnění srdce, která mohou vést až k tak nebezpečným situacím, je cílem EKG vyšetření během sportovních prohlídek – tak aby došlo k jejich včasnému zaléčení. Nejde sice riziko, například náhlé smrti, zcela vyloučit, ale jistě stojí za to ho minimalizovat.
Elektrokardiografie obecně zobrazuje graficky v čase změny elektrické aktivity srdce a její šíření myokardem. Snímací elektrody se umísťují na končetiny a hrudník. Tradiční klidové EKG se standardně vyšetřuje vleže, v klidu. Pak je možno křivky dobře porovnávat v čase. Již i EKG křivka nasnímaná vsedě totiž může být jiná a pak může být obtížné ji správně posoudit.
V běžné praxi kardiologů se klidové EKG využívá při diferenciální diagnostice bolestí na hrudi, pocitů bušení srdce nebo dušnosti. S rozvojem sportovní kardiologie – zvláště v posledních letech – byla ale vypracována speciální kritéria hodnocení klidového EKG u sportovců, která jsou i pravidelně aktualizována.
Zátěžové EKG pak logicky monitoruje elektrickou aktivitu srdce během nějaké, většinou tělesné, zátěže. Opět jsou stanoveny podmínky a postupy standardního provedení celého vyšetření. Zátěž má většinou formu jízdy na specializovaném rotopedu (ergometru) nebo běhu na běžeckém pásu. Kromě záznamu EKG se měří opakovaně i tlak krve, eventuálně se sleduje i saturace krve kyslíkem. Pokud navíc připojíme i masku s přístrojem na měření spotřeby kyslíku, jde vlastně o komplexní vyšetření spiroergometrické.
Proč vlastně dělat zátěžové EKG?
Srdce je „překvapivě“ sval. Při zátěži musí tato pumpa zajistit dostatečný přívod kyslíku všem pracujícím svalům. S rostoucí námahou se zvyšuje jak rychlost stahování srdce (tedy tepová frekvence), tak i objem krve v každém jednotlivém „pumpnutí“ (tedy tepový objem během systoly). Na opakovanou zátěž pak i myokard reaguje remodelací – narůstá jak objem svalové hmoty, tak roztažnost svalové tkáně – a navíc se mění i metabolismus každé jednotlivé buňky. I ty totiž – kromě svalů končetin – potřebují více energie i kyslíku pro svoji zvýšenou práci.
Pokud jsou změny na srdci přiměřené sportu a v přijatelné míře, mluvíme o atletickém srdci. Pokud se ale něco zvrtne, mohou se přirozené změny překlopit do onemocnění, a to i velmi závažného. Nic v životě navíc není jasně černo-bílé, a i hranice mezi oběma stavy je bohužel často setřelá a obtížně posouditelná. Ale právě během zvýšených nároků na zásobení kyslíkem se mohou projevit negativní změny na srdci, které při klidovém vyšetření patrné nejsou.
Hlavně u vytrvalostních sportovců (kam právě patří běžci) dochází tréninkem k navýšení tepového objemu, a to i během klidu a ke zpomalení tepu v klidu i zátěži. Jde vlastně o celkovou ekonomizaci práce srdečního svalu. Proto mají vytrvalci většinou bradykardii v klidu, a i menší nárůst tepu během zátěže.
Průběh vyšetření zátěžové ergometrie
Průběh se liší u lidí s podezřením na srdeční onemocnění a u screeningového vyšetření sportovců. Výše první zátěže odpovídá hmotnosti vyšetřovaného a tomu, jaký protokol průběhu vyšetření zvolíme. Ovšem vždy jde o postupné zvyšování zátěže k určitému bodu – u sportovců například do subjektivního maxima, u nemocných jsou pak přesně dána kritéria ukončení např. bolestmi na hrudi nebo patologickými změnami tlaku.
Opravdu lze tímto způsobem tedy zčásti posoudit trénovanost sportovců, ale skutečně POZOR při interpretaci výsledků vzhledem k druhu a typu zátěže vyšetřovaného jedince. Protokoly zátěžové ergometrie „zobrazují“ reakci těla na jakousi střednědobou zátěž, což je jen jedna z modalit, které dohromady tvoří „kvalitu“ sportovce. Opakovaně se v praxi setkáváme například s tím, že je hokejista posuzován podle výsledku testu W170 (tedy čísla vyjadřujícího zátěž ve watech, kterou jedinec „ušlápne“ při tepu 170/min.) Ovšem co potřebuje kvalitní hokejista? Hlavně rychlý start a výbušnost při krátkodobé zátěži. A na tu potřebuje mít dostatek rychle uvolnitelné energie ve svalech, neboť jde o anaerobní zátěž. Stabilitu, dobrou motorickou inteligenci, aby si byl vědom na centimetry přesně, kde je hokejka a puk a všichni spoluhráči. To vše musí umět bleskurychle vyhodnotit.
Kdy na kole a kdy na běžeckém pásu?
Při běhu dochází k otřesům hrudníku a křivka EKG je pak často hůře čitelná nebo i skoro nečitelná. Takže pokud nám jde o to, dozvědět se co nejvíce o srdci, pak upřednostňujeme vyšetření na kole. Pokud chceme například spíše posoudit změny tepové frekvence během běhu s rostoucí rychlostí, pak nám stačí běhátko.
Jaké údaje a hodnoty dostáváme z vyšetření zátěžového EKG?
KŘIVKU EKG – sledujeme typ rytmu, a tedy zdroj impulsů – mohou se objevit arytmie pomalé nebo hodně rychlé, nebo takzvané extrasystoly (tedy stahy srdce se zdrojem impulsu třeba v komoře), zajímá nás vývoj typu rytmu během zátěže, známky nedokrvení svalu (ischemie) apod.
ZMĚNY PULSU BĚHEM ZÁTĚŽE – maximální dosažená tepová frekvence, změny na jednotlivých stupních zátěže, rychlost poklesu tepové frekvence po zastavení – v tzv. zotavovací fázi. Posuzujeme tím i stav vegetativního systému – tedy aktivitu sympatiku a parasympatiku. Příliš malý nárůst tepové frekvence může signalizovat poruchu v základním zdroji rytmu srdce – sinusovém uzlu. Naopak příliš vysoký tep je buď u úzkostných stavů nebo některých metabolických a endokrinologických onemocnění.
KREVNÍ TLAK – jeho přirozený nárůst během zátěže – varující je jak výrazně vysoký tlak, tak také příliš nízký tlak nebo jeho náhlý pokles – obojí signalizuje možné srdeční onemocnění.
Důležitý je však především vývoj všech dat zátěžové ergometrie s časem při opakování testu.
Zhoršení může znamenat stav po nemoci, přetrénování, chronický stres nebo skrytě probíhající onemocnění, zlepšení naopak nárůst zdatnosti a dobře vedený trénink.
Jak to shrnout?
Celkové hodnocení vyšetření s vámi provede lékař. Samotné hodnoty vám vysvětlí v kontextu vašeho celkového zdravotního stavu, věku, míry zátěže. Vysvětlí i relevanci k obtížím, s kterými jste do ordinace přišli. Umístit samotné hodnoty do správného vztahu a dát jim ten správný smysl totiž lze skutečně jen s lékařem specializovaným na tato vyšetření.
Související články
Více článkůČtvrtina českých kuřáků každoročně zkouší odvykat, až 80 % z nich se však nepodaří zbavit se své závislosti
S kouřením a závislostí na nikotinu souvisí celá řada onemocnění, která mohou člověka vážně ohrozit na životě. I přesto v České republice kouří více než 23 % obyvatel starších 15 let.[1] Ve spojitosti se závislostí na tabáku u nás každoročně zemře 18 000 lidí.[2] V současnosti přitom na trhu existuje velké množství přípravků, které mohou abstinujícímu kuřákovi nikotin nahradit. Jak začarovaný kruh věčného odvykání a selhávání prolomit a kdy s odvykáním vůbec začít? Je to jednodušší, než si myslíte!
více
Je obezita pandemií 21. století?
Když zaslechneme slovo pandemie, vybaví se nám automaticky nelehká doba, které v souvislosti s onemocněním COVID-19 v uplynulých letech čelil prakticky celý svět. Zatímco koronaviru se populace v současné době už dokáže bránit, ohrožuje lidstvo jiná pandemie – plíživě, nenápadně a o to zákeřněji. Nabírá na síle již několik desítek let a boj s ní je velmi obtížný. Řeč je o obezitě, která má prokazatelně za následek mnohem více předčasných úmrtí, nežli tomu historicky kdy bylo u jiných onemocnění. Dobrou zprávou je, že známe lék na obezitu – tou špatnou, že značná část populace nevnímá obezitu jako nemoc, není ochotna podstoupit léčbu, a co více, tuto neochotu přenáší dalším generacím.
více
Jarní úklid potřebuje i náš organismus! Pět krůčků k důslednější prevenci
Pracovní shon, starost o rodinu nebo obava z návštěvy lékaře – výmluv na to, proč zanedbáváme prevenci, je celá řada. Podle statistik chodí na pravidelné preventivní prohlídky jen 25 % Čechů.[1] Odborníci přitom varují – špatnou prevencí riskujeme závažné zdravotní komplikace. K jejímu dodržování přitom stačí pár jednoduchých kroků. Využijte jarního restartu a ověřte si, zda vaše tělo funguje správně.
více
Jak dodržet novoroční předsevzetí?
Klíčem je pevná vůle a odborná pomoc. Do nového roku je potřeba vykročit co nejlépe. K tomuto období se vztahuje i stanovení novoročních předsevzetí. Často plánujeme omezit konzumaci alkoholu, kouření cigaret, zlepšit svou životosprávu nebo začít docházet na preventivní prohlídky. Pokud se rozhodneme se svými zlozvyky skončit na vlastní pěst, často přeceníme své možnosti a výsledkem je opakování pokusu s každým nadcházejícím rokem. Vhodnou cestu tak může představovat svěření se do odborné péče. Bez pevné vůle to však nepůjde.
více