EUC Klinika Zlín přijala první pacienty z Baťovy nemocnice

02. listopadu 2020

EUC Klinika Zlín přijala první pacienty z Baťovy nemocnice

„Nebylo to tak, že by nás někdo požádal nebo že bychom to dostali za úkol. Sešli jsme se s vedením nemocnic v kraji a společně přemýšleli, kam dát pacienty a uvolnit tak kapacity,“ říká chirurg a ředitel EUC Kliniky ve Zlíně Tomáš Melichar v rozhovoru pro Mladou frontu DNES. Zlínská EUC Klinika patří mezi menší zdravotnická zařízení, která v těchto dnech výrazně pomáhají velkým nemocnicím v kraji. Díky nim může Baťova nemocnice některá lůžka a celá oddělení proměnit na covidová, kterých potřebuje čím dál víc.

Jaké mají pacienti, které z Baťovy nemocnice přijímáte, potíže?


Primárně jsme se dohodli na pacientech z chirurgického oddělení, ale těch není tolik. Takže máme i pacienty z rehabilitace, oddělení ORL nebo lůžek dlouhodobě nemocných. A není vyloučeno, že budou i z dalších oddělení.

 

Kolik už jste jich převzali?


Zatím pět, v tomto týdnu přibudou další. Podle naší úvahy i s ohledem na personál, který k péči o ně můžeme uvolnit, jsme vyčlenili celkem 21 lůžek.

 

To je téměř třetina vaší kapacity. Nepřijdou vaši pacienti o nutné operace?


Omezili jsme vlastní péči v tom smyslu, že místo tří operačních sálů teď využíváme jen jeden. Ponechali jsme operace zhoubných nádorů prsu, tlustého střeva, štítné žlázy a další neodkladnou péči, která nesnese odkladu. S omezením operativy ale můžeme k pacientům z nemocnice uvolnit nejen zdravotní sestry z oddělení, ale i uvolněné sestry a instrumentářky z operačních sálů.


Takže podobně jako jinde i váš personál teď pracuje i mimo svou odbornost?


Bez toho bychom služby neobsadili. I my máme jednotky zaměstnanců na neschopenkách, někteří jsou doma s dětmi, někteří jsou v karanténě, další se z ní budou vracet. Na třech odděleních jsme měli covid pozitivní personál. Na druhou stranu právě díky omezení operací jsme mohli pro nemocnici v Uherském Hradišti uvolnit od příštího týdne jednoho anesteziologa, který bude pomáhat tam, kde bude nejvíce potřeba. Tito odborníci jsou dnes největší problém.

Koronavirová nákaza se ve Zlínském kraji stále více šíří. Počítáte s tím, že budete dávat k dispozici další lůžka?


Ono to není o lůžkách a přístrojích, ale o personálu. Dokážu si představit, že v nějaké akutní situaci bychom ještě další pacienty přijali. Ale také by hodně záleželo na tom, v jakém fyzickém stavu by byli. Protože ležící pacienti nás zahltí, zatímco pokud by byli soběstační, pohybliví a potřebovali by pouze doléčení, tak kapacita může být i větší.


Setkáváte se s obavami pacientů jít na operaci, jako to bylo na jaře?


Ne. Pokud odmítají, tak jsou to opravdu jednotky procent lidí. Většinou mají pocit, že je nemocnice bezpečnější než venkovní prostředí.

Chcete se o EUC Klinice Zlín dozvědět více informací?

EUC Klinika Zlín

Související články