Jak užívat probiotika: Účinky a vhodný výběr
11. srpna 2020
Probiotika jsou živé kultury mikroskopických organismů. Jsou zdraví prospěšná hlavně díky svému podílu na obnově a harmonizaci narušené střevní mikroflóry, například při užívání antibiotik. Vhodná jsou také při dietách, stresu či v těhotenství. Co všechno umí, jak fungují s antibiotiky a jak vybrat ta nejlepší probiotika?
Probiotika jsou důležitá pro správnou funkci trávení. Foto: silviarita, Pixabay
Co jsou probiotika?
Výraz pro biotic (pro život) pochází z řečtiny a tvoří opak k výrazu antibiotikum. Nejčastěji jde o bakterie, ovšem patří mezi ně třeba i kvasinky. Probiotika mají mnoho prospěšných funkcí – kromě toho, že upravují trávení a zpracovávání potravy, mají vliv také na imunitu, zneškodňují patogenní bakterie a jsou užitečná při srážení krve (díky produkci bioaktivního vitamínu K).
V jakých případech se probiotika užívají
Probiotické mikroorganismy jsou přirozenou součástí lidského organismu a udržují nejen pořádek ve střevech, ale i dobré fungování imunity. Při řadě stavů (špatné stravovací návyky, nemoc, infekce jako průjem či zvracení) je tato rovnováha narušena. Je tedy třeba ji obnovit, tzn. znovu osídlit střevo hodnými mikroorganismy, které pak nedovolí těm špatným se množit a způsobovat problémy v trávicím ústrojí.
Probiotika můžete užívat preventivně i jako doplňkovou léčbu. Jsou vhodná pro všechny věkové kategorie a je možné je užívat i dlouhodobě. Jako doplňková léčba se doporučují například v těchto případech či potížích:
- při užívání antibiotik,
- při průjmu/zácpě,
- při plísňovém onemocnění pokožky, úst, pohlavních orgánů atp.,
- v případě výskytu ekzému,
- v případě oslabeného imunitního systému,
- při alergiích a intoleranci laktózy,
- při zánětlivých a autoimunitních onemocněních střev,
- při špatné funkci jater, slinivky a žlučníku,
- při onemocnění cukrovkou,
- během těhotenství a kojení.
Doplňková léčba probiotiky se doporučuje při potížích s trávením i při oslabení imunity. Foto: Darko Djurin, Pixabay
Probiotika a antibiotika
Zejména v zimním období je lidský organismus náchylný k řadě onemocnění – například zánětu průdušek, bronchitidě, angíně. Po prochladnutí přijde viróza, která se kvůli pomnožení bakterií časem změní na angínu. Také běžný kašel může přejít do bronchitidy či do zánětu průdušek. A taková onemocnění vyžadují léčbu antibiotiky.
Kvůli antibiotikům je ale zdravé prostředí ve střevech narušeno, je tedy třeba obnovit rovnováhu střevní mikroflóry. Narušení bakteriální rovnováhy má totiž za následek různé zažívací potíže a často také rozvoj kvasinkové infekce. Proto se doporučuje začít užívat probiotika hned při zahájení léčby bakteriální infekce antibiotiky, následně 14 dní po jejich vysazení. Při předepisování antibiotik se probiotika pacientům doporučují jako možnost, nikoliv jako nutnost. A to zvláště u širokospektrých antibiotik.
Jak užívat probiotika
Probiotika jsou živé mikroorganismy, kterým je třeba vytvořit správné podmínky pro růst. Jsou totiž citlivá na pH, změny teploty, kyslík, a navíc se ovlivňují vzájemně. Základem je dodržení pokynů pro užívání uvedených na obalu. Dozvíte se tam, zda se doporučuje jejich užívání s jídlem, nebo naopak nalačno, jak je správně skladovat a další informace. Na zapíjení probiotik je nejvhodnější čistá voda.
Jak vybrat nejlepší probiotika
V lékárnách najdete doplňky stravy v různých formách. Například probiotika ve formě kapek jsou vhodná pro děti. Dále existují kapsle a tablety rozpustné v ústech, případně vaginální probiotika čili kapsle, které se zavádějí do pochvy. Každá probiotika obsahují více různých kmenů prospěšných bakterií. Ve složení můžete narazit také na zkratku CFU (Colony Forming Units), která značí, kolik jednotek je schopných množit se a tvořit nové kolonie.
Mezi nejoblíbenější probiotické doplňky stravy patří např. řada Biopron, Hylak, Enterol nebo ProbioLact.
Nejčastější druhy kmenů probiotických bakterií
Laktobacily (bakterie mléčného kvašení)
Lactobacillus casei, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus reuteri. Tyto bakterie rozkládají laktózu a jiné cukry na kyselinu mléčnou. Jsou běžně přítomné v různých prostředích a obvykle nejsou patogenní. Kromě pozitivních účinků na trávení také brání růstu bakteriím vyvolávajícím střevní záněty a průjem (např. salmonela).
Bifidobakterie
Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium animalis, Bifidobacterium infantis a další. V doplňcích se často vyskytují v kombinaci s laktobacily a jejich účinek se vzájemně doplňuje. Jedná se o první bakterie, se kterými přijde do kontaktu novorozenec při průchodu porodními cestami. Nacházejí se i v mateřském mléce, vytváří kyselé pH a zdravé prostředí, tj. základ pro budování imunitního systému dětí. Císařský řez, případně podávání umělé dětské výživy, může negativně ovlivnit mikroflóru dítěte i následný vývoj imunity a zažívání.
Enterobakterie
Enterococcus faecium. Pomáhají při průjmech, které způsobuje užívání antibiotik.
Kvasinky
Saccharomyces boulardii. Osvědčuje se při všech infekčních průjmech – zlepšuje totiž odolnost vůči cizím bakteriím. Dále pomáhá při léčbě a prevenci zánětu tlustého střeva a při průjmech spojených s užíváním antibiotik.
Přírodní probiotika
Probiotika lze získávat z výživových doplňků, ale také v rámci zdravé stravy, přičemž potraviny obsahující přírodní probiotika dodávají organismu další potřebnou výživu. Mezi výjimečně zdravé (tuzemské i exotické) potraviny obsahující probiotika patří např. kefír, jogurt, acidofilní mléko, podmáslí, kysané zelí, jablečný ocet, kvašené okurky, bryndza, zrající sýry, kimchi, kombucha, natto, tempeh a miso.
Přírodní probiotika naleznete ve velké míře ve zkvašené zelenině – vyzkoušejte kysané zelí, kimchi nebo kvašené okurky. Foto: Micah Tindell, Unsplash
Probiotika pro děti a miminka
Doplňování probiotik je důležité hlavně u nekojených dětí, nedonošených nebo předčasně narozených miminek, u dětí narozených císařským řezem a u dětí, jejichž rodiče trpí alergiemi. Nejdůležitější probiotické kultury pro děti jsou Bifidobacterium (B.) bifidum, B. infantis a Lactobacillus (L.) rheuteri a B. lactis BB-12.
TIP: Ve formě kapek jsou oblíbená např. probiotika pro děti BioGaia, ve formě tobolek třeba Biopron.
Vztah probiotik a prebiotik
Prebiotika jsou nestravitelné cukry (tzv.oligosacharidy, prebiotická vláknina). Ty tvoří vlastně potravu pro probiotické mikroorganismy – zajišťují jim vhodné podmínky pro růst, množení a zakládání nových kolonií. Tyto cukry také podporují trávení, střevní pasáž a mají další příznivé účinky. Prebiotika jsou k dostání jako doplněk stravy, ale nejlepší je přijímat je z přirozených zdrojů – ze stravy.
Nejlepším prebiotikem je oligosacharid inulin, který se nachází například v kořenu čekanky (melta), v zelenině, česneku, cibuli, banánu a luštěninách.
Kombinací prebiotik a probiotik vzniká synbiotikum. Poslední dobou se častěji objevuje pojem postbiotika – látky vyráběné probiotickými přátelskými bakteriemi. Tyto látky mají význam pro dobrou funkci imunitního systému.
Důležitost a účinky probiotik
Pozitivní účinky probiotik jsou vědecky podložené. Je dokázáno, že úpravou střevní mikroflóry lze zlepšovat imunitu, a tudíž i průběh některých nemocí – třeba atopického ekzému, alergií a tak dále. Ve střevě se totiž nachází významná část našeho imunitního systému.
„Nezapomínejme, že probiotické bakterie jsou ve střevě normálně přítomné. Vytvářejí se tam díky prebiotické vláknině, kterou přijímáme ve stravě a která je obsažena například v mateřském mléce (pozor na pojmy probiotika a prebiotika). Třeba při střevních infekcích jako průjem a zvracení jsou dnes probiotika jediným správným lékem (kromě rehydratačních roztoků), a to u dětí i dospělých,“ vysvětluje MUDr. Martina Spaziererová, pediatr, EUC Klinika Kladno.
Sháníte-li probiotika, neváhejte využít široký sortiment EUC Lékáren:
Potřebujete-li poradit s používáním probiotik nechte si poradit od odborníků v rámci sítě EUC:
Související články
Čtvrtina českých kuřáků každoročně zkouší odvykat, až 80 % z nich se však nepodaří zbavit se své závislosti
S kouřením a závislostí na nikotinu souvisí celá řada onemocnění, která mohou člověka vážně ohrozit na životě. I přesto v České republice kouří více než 23 % obyvatel starších 15 let.[1] Ve spojitosti se závislostí na tabáku u nás každoročně zemře 18 000 lidí.[2] V současnosti přitom na trhu existuje velké množství přípravků, které mohou abstinujícímu kuřákovi nikotin nahradit. Jak začarovaný kruh věčného odvykání a selhávání prolomit a kdy s odvykáním vůbec začít? Je to jednodušší, než si myslíte!
více
Je obezita pandemií 21. století?
Když zaslechneme slovo pandemie, vybaví se nám automaticky nelehká doba, které v souvislosti s onemocněním COVID-19 v uplynulých letech čelil prakticky celý svět. Zatímco koronaviru se populace v současné době už dokáže bránit, ohrožuje lidstvo jiná pandemie – plíživě, nenápadně a o to zákeřněji. Nabírá na síle již několik desítek let a boj s ní je velmi obtížný. Řeč je o obezitě, která má prokazatelně za následek mnohem více předčasných úmrtí, nežli tomu historicky kdy bylo u jiných onemocnění. Dobrou zprávou je, že známe lék na obezitu – tou špatnou, že značná část populace nevnímá obezitu jako nemoc, není ochotna podstoupit léčbu, a co více, tuto neochotu přenáší dalším generacím.
více
Jarní úklid potřebuje i náš organismus! Pět krůčků k důslednější prevenci
Pracovní shon, starost o rodinu nebo obava z návštěvy lékaře – výmluv na to, proč zanedbáváme prevenci, je celá řada. Podle statistik chodí na pravidelné preventivní prohlídky jen 25 % Čechů.[1] Odborníci přitom varují – špatnou prevencí riskujeme závažné zdravotní komplikace. K jejímu dodržování přitom stačí pár jednoduchých kroků. Využijte jarního restartu a ověřte si, zda vaše tělo funguje správně.
více
Alergie umí být i smrtící. Odhalit ji lze už ze dvou kapek krve
V České republice žije přes 2,5 milionu alergiků.[1] Odhaduje se však, že reálné číslo je mnohem vyšší – řada lidí totiž nemá alergii diagnostikovanou, nebo se u nich onemocnění ještě neprojevilo naplno. S určitým projevem alergie se podle statistik setkalo 9 z 10 Čechů.[2] Velmi běžná je například reakce na „zvířecí srst“, a to i u lidí, kteří čtyřnohého mazlíčka vlastní několik let. Během jarních měsíců zase mnohé trápí i alergie na pyl. Diagnostika tohoto onemocnění přitom může být velmi jednoduchá – například EUC Laboratoře disponují unikátním přístrojem který umí ze dvou kapek krve otestovat najednou až 295 různých alergenů.
více