Jaká je fyzická zdatnost české populace?
08. června 2020

„Deset tisíc kroků denně je pro zdraví málo,” říká prof. MUDr. Ladislav Pyšný, CSc., MPH z Centra sportovní medicíny při EUC Klinice Ústí nad Labem. Centrum sportovní medicíny nabízí komplexní péči zaměřenou na kvalitu zdraví sportovců všech kategorií. Navštěvují jej jak lidé začínající se sportem, tak i profesionální sportovci. S panem profesorem, který má dlouholeté zkušenosti i s reprezentačními sportovci, jsme hovořili o zdravém pohybu a o tom, jak je na tom s fyzickou zdatností česká populace.
Letos bude asi více Čechů trávit dovolenou doma. Někteří se rozhodnou, že se budou věnovat zdokonalování svých sportovních aktivit, další s nimi možná teprve začnou… Co byste takovým zájemcům mohl doporučit v Centru sportovní medicíny?
V Centru sportovní medicíny nabízíme klientům péči zaměřenou zejména na kvalitu jejich zdraví. Jde nejen o základní, ale i složitější metody. Například zátěžová ergometrie, během níž sledujeme srdeční činnost v průběhu zátěže, může odhalit jinak v klidových podmínkách skrytá onemocnění. Sportovcům či lidem s aktivním životním stylem pomůžeme vyhodnotit také jejich fyzickou zdatnost. K tomu používáme nejen jednodušší testy, jako je test W170 – sledování pracovní kapacity na hladině 170 tepů, ale také např. Wingate test či zátěžovou spiroergometrii. V těchto komplexních testech zjišťujeme anaerobní či vytrvalostní schopnosti jedince s určením vhodných „tréninkových hladin“ pro jeho další sportovní přípravu. I zde můžeme současně sledovat srdeční činnost. Dále nabízíme také vyšetření složení těla sportovce zaměřené především na množství jeho svalové hmoty a tukové tkáně. To u nás provádíme s pomocí nejdokonalejší celotělové bioimpedanční metody.
Kolik vyšetření s konzultací stojí a jak dlouho trvá?
Tato vyšetření se pohybují od 400 Kč až po 1500 Kč, právě podle zvoleného typu a jeho komplexnosti, kdy se čas vyšetření pohybuje od 20 po 50 minut. Více se zájemci dozví v informacích o našem oddělení na webu EUC Kliniky Ústí nad Labem.
Je potřeba se k vám objednat? Jak moc dopředu? Chodí k vám pak lidé i na kontroly?
K tomuto vyšetření se musí klient objednat. Důvodem je zejména jeho časová náročnost, ale také zapojení a příprava některých přístrojů. V současnosti se na naše pracoviště objednává 2-3 týdny dopředu, u větší skupiny sportovců je ale lépe počítat až s měsíčním předstihem před požadovanou prohlídkou. Každé vyšetření je poměrně specifické a v řadě případů tak vyžaduje následnou kontrolu. Pokud jde o zdravého jedince, který požaduje „pouze“ potvrzení pro svou sportovní činnost, ale i jedince, který chce znát svou kvalitu zdraví, je vhodné realizovat toto vyšetření nejlépe vždy jednou za rok.
Věnujete se i sportovním oddílům a profesionálním sportovcům. Jaké typy vyšetření u vás nejčastěji poptávají?
Nejčastěji jde o rychlé a odborné řešení sportovních úrazů s cílem vrátit léčeného jedince do tréninkového procesu. Na tom se mimo mě podílejí ještě moji kolegové - MUDr. Lucie Horáková, MUDr. Jakub Avenarius a MUDr. Jiří Madar. Provádíme také legislativně požadované, každoroční, preventivní prohlídky. Ty ve většině případů umožní odhalit některá skrytá onemocnění organizmu tak, aby realizovaná sportovní činnost nepoškodila zdraví tohoto sportovce nebo nevedla dokonce k jeho úmrtí. Řada trenérů v našich podmínkách si bohužel neuvědomuje, jakou odpovědnost za zdraví sportovce „na sebe přebírají“, pokud po sportovci toto lékařské potvrzení nepožadují.
Jakým dalším skupinám klientů můžete pomoci?
Všem, kteří mají zájem o aktivní životní styl (pečují či chtějí pečovat o své zdraví i tak, že se snaží o pravidelnou aktivitu). Pouze obecně chci upozornit, že vhodná a pravidelná pohybová stimulace organizmu je základním předpokladem zdraví každého z nás. Nejen v období dospívání, kdy pohyb podporuje zdravý vývoj dítěte. I u dospělého či staršího jedince je vhodný pohyb nezbytný pro udržení zdraví a předchází procesu stárnutí i rozvoje téměř všech civilizačních chorob, tedy obezity, vysokého tlaku, cukrovky druhého typu, řídnutí kostí atd. Asi bych skutečně musel vyjmenovat skoro všechny choroby, se kterými se v současnosti téměř celá naše společnost potýká, a často bohužel nedostatečně.
Jak ze své praxe hodnotíte fyzickou zdatnost české populace?
Vidím nejen osobně „tu situaci“ všude kolem sebe, ale na tuto skutečnost jednoznačně upozorňují mnohé studie, a obecně je situace špatná. Naše tělo je ve všech fázích svého života díky evoluci připraveno na pozitivní každodenní několikahodinovou, částečně intenzivní, komplexní pohybovou stimulaci. A jaká je skutečnost? I pouze ujít těch propagovaných 10 tisíc kroků denně je dle mne naprosto nedostatečných. Každý by se měl nad svým životním stylem zamyslet.
Jak je na tom mladá generace?
V řadě případů je to skutečně špatné, až hrozné. Mohou za to zejména jejich nové životní stimuly, jako jsou všechny „internetové informace“. Současné dítě vydrží několik hodin denně sedět v neměnné pozici a „být na síti“. Mladé tělo ale potřebuje ke svému zdravému vývoji každý den několik hodin poměrně intenzivního, všestranného pohybu. Nevím, kam současný vývoj směřuje, ale jistě bude tato dospívající populace více zatížena řadou civilizačních chorob včetně obezity.
Co doporučíte člověku, který kdysi sportoval, ale posledních 10 let pracoval jen v kanceláři, je mu kolem 40 a právě se rozhodl, že bude o svou fyzickou schránku více pečovat?
V tomto konkrétním věku bych mu, pokud je jinak zdravý, doporučil samozřejmě pravidelnou každodenní pohybovou aktivitu. Měla by být složena asi z hodinové vytrvalostní zátěže (běh, rychlá chůze, kolo) na tepové hladině kolem 130 tepů a současně ráno a večer cvičení zaměřené na zvýšení kloubní pohyblivosti (protahovací cvičení, jóga). A to není vše, nejméně 2x, ale lépe 3x týdně, odporový trénink (posilování alespoň vlastní vahou těla, či s různými pomůckami) v délce alespoň 30 minut. A pokud si dotyčný není svým zdravím jistý, nebo chce rozvíjet svoji zdatnost a trénovatelnost, rádi jej na našem pracovišti přivítáme a nabídneme vše, co je pro jeho další rozvoj zdatnosti a kvalitu zdraví potřebné.
Související články
Alergie umí být i smrtící. Odhalit ji lze už ze dvou kapek krve
V České republice žije přes 2,5 milionu alergiků.[1] Odhaduje se však, že reálné číslo je mnohem vyšší – řada lidí totiž nemá alergii diagnostikovanou, nebo se u nich onemocnění ještě neprojevilo naplno. S určitým projevem alergie se podle statistik setkalo 9 z 10 Čechů.[2] Velmi běžná je například reakce na „zvířecí srst“, a to i u lidí, kteří čtyřnohého mazlíčka vlastní několik let. Během jarních měsíců zase mnohé trápí i alergie na pyl. Diagnostika tohoto onemocnění přitom může být velmi jednoduchá – například EUC Laboratoře disponují unikátním přístrojem který umí ze dvou kapek krve otestovat najednou až 295 různých alergenů.
více
Disease management civilizačních chorob v ambulancích EUC
Na poslední z krajských debat série Cesta ke zdravému srdci, která se konala v Pardubickém kraji, vystoupil výkonný ředitel divize EUC klinik Jan Šlajs. V průběhu svého vystoupení představil ambiciózní a inovativní program Disease managementu civilizačních chorob v ambulancích EUC.
více
Staráte se správně o svá prsa? Jak na to ve 20, 30 a 40 letech
Ženská prsa se v průběhu let přirozeně mění. Nejde však jen o vzhled – ženy by si měly všímat především toho, zda jsou zdravá. S přibývajícími lety se totiž zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Od 20 let věku se proto doporučuje začít s pravidelným samovyšetřením, které by kolem třicítky již každá žena měla mít v malíčku. Na přelomu čtyřicítky přichází na řadu mamografické vyšetření, které je od 45 let věku hrazené ze zdravotního pojištění. Bezpečné je i pro ženy se silikonovými implantáty.
více
Fibrilace síní: arytmie, se kterou bychom měli všichni jednou počítat
Co je fibrilace síní, koho ohrožuje, zda se jí dá předcházet, nebo jak se léčí vysvětluje MUDr. Lucia Barčiaková, kardioložka z EUC Kliniky Praha – Šustova.
více