Laktátová křivka – co nám řekne a má laktátový test smysl i pro hobíky?
22. července 2021
Laktátový test je velmi skloňovaným tématem poslední doby. Co nám grafy řeknou, jak rychle se mění a spoustu dalšího vysvětlil portálu svetbehu.cz prof. MUDr. Ladislav Pyšný, CSc., MPH z Centra sportovní medicíny EUC Kliniky Ústí nad Labem.
Řada, zejména rekreačních, sportovců někam stále spěchá v intenzitě realizované zátěže. Nejen, že nedochází v tomto případě k rozvoji požadovaných, tréninkem získaných, schopností, ale často si sportovec vlastně ubližuje.
Jak a kdy se ve svalech tvoří laktát?
Co je laktátová křivka?
Co mi graf řekne?
Jak rychle se hodnoty mění? Myslím tím, jak často bych měl vyšetření absolvovat?
Má smysl laktátový test absolvovat i jednorázově?
Jak je vyšetření přesné? Existují nějaké jiné faktory než výkonnost, které můžou výsledný graf ovlivnit? Například technika běhu?
Promítne výsledný graf výkonnost nějak komplexně?
Existují rozdíly mezi jednotlivými laboratořemi? Změří vám laktát někde přesněji než jinde?
Komu byste toto vyšetření doporučil?
Pamatujte si:
Související články
Více článkůČtvrtina českých kuřáků každoročně zkouší odvykat, až 80 % z nich se však nepodaří zbavit se své závislosti
S kouřením a závislostí na nikotinu souvisí celá řada onemocnění, která mohou člověka vážně ohrozit na životě. I přesto v České republice kouří více než 23 % obyvatel starších 15 let.[1] Ve spojitosti se závislostí na tabáku u nás každoročně zemře 18 000 lidí.[2] V současnosti přitom na trhu existuje velké množství přípravků, které mohou abstinujícímu kuřákovi nikotin nahradit. Jak začarovaný kruh věčného odvykání a selhávání prolomit a kdy s odvykáním vůbec začít? Je to jednodušší, než si myslíte!
více
Je obezita pandemií 21. století?
Když zaslechneme slovo pandemie, vybaví se nám automaticky nelehká doba, které v souvislosti s onemocněním COVID-19 v uplynulých letech čelil prakticky celý svět. Zatímco koronaviru se populace v současné době už dokáže bránit, ohrožuje lidstvo jiná pandemie – plíživě, nenápadně a o to zákeřněji. Nabírá na síle již několik desítek let a boj s ní je velmi obtížný. Řeč je o obezitě, která má prokazatelně za následek mnohem více předčasných úmrtí, nežli tomu historicky kdy bylo u jiných onemocnění. Dobrou zprávou je, že známe lék na obezitu – tou špatnou, že značná část populace nevnímá obezitu jako nemoc, není ochotna podstoupit léčbu, a co více, tuto neochotu přenáší dalším generacím.
více
Jarní úklid potřebuje i náš organismus! Pět krůčků k důslednější prevenci
Pracovní shon, starost o rodinu nebo obava z návštěvy lékaře – výmluv na to, proč zanedbáváme prevenci, je celá řada. Podle statistik chodí na pravidelné preventivní prohlídky jen 25 % Čechů.[1] Odborníci přitom varují – špatnou prevencí riskujeme závažné zdravotní komplikace. K jejímu dodržování přitom stačí pár jednoduchých kroků. Využijte jarního restartu a ověřte si, zda vaše tělo funguje správně.
více
Jak dodržet novoroční předsevzetí?
Klíčem je pevná vůle a odborná pomoc. Do nového roku je potřeba vykročit co nejlépe. K tomuto období se vztahuje i stanovení novoročních předsevzetí. Často plánujeme omezit konzumaci alkoholu, kouření cigaret, zlepšit svou životosprávu nebo začít docházet na preventivní prohlídky. Pokud se rozhodneme se svými zlozvyky skončit na vlastní pěst, často přeceníme své možnosti a výsledkem je opakování pokusu s každým nadcházejícím rokem. Vhodnou cestu tak může představovat svěření se do odborné péče. Bez pevné vůle to však nepůjde.
více