Nepodceňujte ochranu sluchu
13. prosince 2019
Není nic výmluvnějšího, než když vám přijde do ambulance ORL pacient stěžující si na zhoršený sluch s tím, že snese být u bouracího kladiva jen chvíli. Když se ho zeptáte, jestli při této práci použil ochranu sluchu, odpoví, že to bylo jen na pár minut, a tedy neužil. Občas se lékař i poučí, například při rozhovoru s dirigentem, kterého trápí pískání v uchu, že intenzita hudby je v jeho místě kolem 100 decibelů.
Je tedy vhodné připomenout, že podle Národního ústavu pro bezpečnost práce a zdraví USA limit pro expozici nechráněného sluchu při intenzitě hluku 85 dB je osm hodin. Takový hluk je někde mezi vysavačem a sekačkou na trávu. Klimatizace vydává kolem 65 dB, městská doprava asi 78 dB, ale třeba vrtačka již 95 dB a motorka dokonce 100 dB. Na rockovém koncertu jste vystaveni průměrně 105 dB, při práci s motorovou pilou 110 dB. Přípustný limit vystavení hluku při intenzitě 94 dB činí jen jednu hodinu bez ochrany sluchu. Intenzita 100 dB je bezpečná maximálně 15 minut. Kam za tu dobu na motorce dojedete? Vystavení hluku o intenzitě 110 dB je přípustné na necelé dvě minuty, a to nerozříznete ani dvě polínka pomocí motorové pily. Moderní MP3 přehrávače dokážou produkovat hluk až 130 dB a obyčejná „špuntová“ sluchátka jsou šestkrát až devětkrát hlasitější než klasická sluchátka. Naštěstí většina moderních telefonů sama upozorní na nebezpečí překročení maximální doporučené intenzity zvuku při zesilování hlasitosti. Je vhodné nešetřit na sluchátkách a nejlépe volit klasická sluchátka na hlavu, která jsou ostatně nyní i módnější.
Pro nás dospělé je pak jednoznačným doporučením používat i při hobby činnosti špunty do uší a případně je kombinovat se zevní ochranou sluchu podobně jako Otík ve známém českém filmu. Při rockovém koncertu pak radím po 30 minutách poslechu 15 minut přestávku, kdy se nad pivem podělíte o zážitky z koncertu s kamarády. Kdyby však po koncertě přetrvávalo pískání v uších či pocit zalehnutí i druhý den, není vhodné otálet s návštěvou ORL specialisty, protože uzdravení je závislé na rychlosti zahájení léčby.
MUDr. Marek Plánička, vedoucí lékař specializace ORL, Canadian Medical
Související články
Disease management civilizačních chorob v ambulancích EUC
Na poslední z krajských debat série Cesta ke zdravému srdci, která se konala v Pardubickém kraji, vystoupil výkonný ředitel divize EUC klinik Jan Šlajs. V průběhu svého vystoupení představil ambiciózní a inovativní program Disease managementu civilizačních chorob v ambulancích EUC.
více
Staráte se správně o svá prsa? Jak na to ve 20, 30 a 40 letech
Ženská prsa se v průběhu let přirozeně mění. Nejde však jen o vzhled – ženy by si měly všímat především toho, zda jsou zdravá. S přibývajícími lety se totiž zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Od 20 let věku se proto doporučuje začít s pravidelným samovyšetřením, které by kolem třicítky již každá žena měla mít v malíčku. Na přelomu čtyřicítky přichází na řadu mamografické vyšetření, které je od 45 let věku hrazené ze zdravotního pojištění. Bezpečné je i pro ženy se silikonovými implantáty.
více
Fibrilace síní: arytmie, se kterou bychom měli všichni jednou počítat
Co je fibrilace síní, koho ohrožuje, zda se jí dá předcházet, nebo jak se léčí vysvětluje MUDr. Lucia Barčiaková, kardioložka z EUC Kliniky Praha – Šustova.
více
Plzeňská EUC klinika otevřela v Přešticích nový onkologický stacionář
Absolvovat onkologickou léčbu bez nutnosti hospitalizace, a navíc v moderním a klidném prostředí, mohou od 3. července pacienti EUC Kliniky Plzeň. Nově otevřené Centrum klinické onkologie v Přešticích se bude zaměřovat na léčbu chemoterapií či hormonální terapií. Sloužit bude také jako poradna. Brzy poskytne možnost preventivního vyšetření i samoplátcům.
více