Otevíráme Centrum hojení chronických ran v Praze
01. března 2023
V EUC Klinice Praha - Šustova bude od 23. 3. 2023 pacientům k dispozici nové oddělení – Centrum hojení chronických ran. Jedná se o další centrum tohoto typu v rámci zdravotnické skupiny EUC vedle již fungujících v Plzni, Českých Budějovicích, Přelouči a Ostravě. Vzniká tak ucelená síť Center hojení chronických ran.
Čím je centrum výjimečné?
Centrum nabízí především mezioborovou spolupráci více odborností pod jednou střechou při léčbě chronických a nehojících se ran a defektů. Mezi nejčastější obtíže, na které se centrum zaměřuje, jsou změny nohou u diabetiků, bércové vředy, chronicky vzniklé rány, komplexní péče o dekubity (proleženiny) a komplikovaně se hojící pooperační rány. Komplexní péče o pacienta se provádí dle doporučených postupů České společnosti pro léčbu ran a dbá především na individuální přístup ke každému pacientovi. Díky cílené terapii a úzké spolupráci mezi lékaři a pacientem lze rány kompletně zaléčit a umožnit vést opět plnohodnotný život. Objednat se mohou jak pacienti z EUC Klinik, tak i z ostatních zdravotnických zařízení. Léčba chronických ran vyžaduje dlouhodobější péči, obvykle více než měsíc.
„Abychom poskytli pacientům tu nejlepší možnou péči, je pro nás nezbytné odhalit primární příčinu vzniku chronických ran. Nejen z těchto důvodů je nezbytná komplexní mezioborová spolupráce našich lékařů – specialistů,“ objasňuje MUDr. Tomáš Pospíšil, chirurg a garant Centra hojení chronických ran EUC Kliniky Praha – Šustova, a dodává: „Díky úzké spolupráci týmu lékařů dokážeme nastavit individuální péči na míru každému pacientovi. Zabýváme se nejen léčbou rány, ale i pacientova základního onemocnění. Zjednodušeně řečeno – léčíme onemocnění, kvůli kterému chronická rána v prvé řadě vznikla. Poté se samozřejmě věnujeme terapii chronické rány.“
Co mohou pacienti očekávat?
Velkou výhodou je i individualizace léčby, díky níž mohou lékaři lépe naplánovat efektivitu terapie. Již během první návštěvy pacienta dochází k celkovému fyzikálnímu vyšetření – to zahrnuje detailní popis rány, laboratorní testy nebo i vyšetření pomocí zobrazovacích metod. V případě, že se rány vyskytují na dolních končetinách, přichází na řadu vyšetření kvality cévního zásobení končetiny.
Jedním z primárních cílů v Centru hojení chronických ran, je naučit pacienty o rány správně pečovat. „Existuje několik důvodů, proč se mohou rány špatně hojit. Často se jedná o nedostatečnou a nesprávnou hygienu, kdy pacienti nechtěně do rány zanesou bakterie. Dalším důvodem je například neodstranění povlaku z rány. Příčinou však může být i časté nebo naopak méně časté převazování. Proto je nezbytné, aby pacienti na začátku léčby navštěvovali Centrum alespoň dvakrát až třikrát týdně. Naučí se o ránu správně pečovat ve sterilních podmínkách a používat vhodné zdravotnické prostředky. Společně tak zamezíme možným nežádoucím komplikacím,“ vysvětluje David Škarda, DiS., manažer Center hojení chronických ran zdravotnické skupiny EUC.
„Pacienti k nám mohou přijít na vyšetření z vlastního rozhodnutí, velmi často se ale objednávají na základě doporučení lékaře z nemocnice nebo ostatních ambulancí. Léčba je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Jsme velmi rádi, že jsme otevřeli Centrum hojení chronických ran i v Praze. Jedná se totiž o pracoviště, které pacientům nabízí nadstandardní terapii komplikovaných ran. Zdravotnická skupina EUC tak v Praze rozšiřuje portfolio specializované péče,“ uzavírá Vojtěch Řechtáček, ředitel EUC Kliniky Praha – Šustova.
Léčba u pacientů v péči Centra hojení chronických ran probíhá za spolupráce týmu specialistů (diabetolog, internista, praktický lékař, chirurg apod.) přímo na klinice. Nedílnou součástí léčby je i bezbolestný přístup při ošetřování, což hraje velkou roli ve zlepšení samotné spolupráce s pacientem a pozitivním efektu výsledné léčby. Velký důraz je kladen také na edukaci pacientů při domácím ošetřování ran.
Neváhejte kontaktovat naše centra pro objednání nebo více informací o léčbě.
Objednat se
Související články
Infekce číhá na každém rohu! Pečujte o své rány důsledně a předejděte rizikům
Péči o rány pacienti často podceňují. Přitom pokud se do rány dostane infekce, v nejlepším případě se proces hojení výrazně prodlouží, v tom nejhorším může dojít k napadení dalších orgánů, což může způsobit velmi vážné následky či dokonce smrt pacienta, způsobenou celkovou sepsí. Mezi nejčastější chyby, kterých se pacienti při péči o ránu dopouštějí, patří používání nesterilních obvazů nebo sahání si do rány. Na průběh a přítomnost infekce má však vliv i řada vnitřních faktorů, které pacient ovlivnit nemůže – například stav imunitního systému. Se správným hojením rány mohou ve specializovaném prostředí pomoci odborníci z Centra hojení chronických ran.
více
Význam oplachových roztoků v péči o rány
Rány mohou pro pacienty představovat vážný zdravotní problém, který může způsobit komplikace, jako je například infekce nebo zánět. Správná péče o rány proto hraje v procesu hojení klíčovou roli. Důležitou součástí této péče jsou oplachové roztoky, které ovlivňují čistotu rány a mohou podpořit její hojení.
více
Operací léčba nekončí! Vyhněte se komplikacím u pooperačních ran pomocí čtyř zásad
Správná péče o pooperační rány je základem k rychlému zotavení. Zároveň pomáhá předcházet komplikacím jako jsou infekce, krvácení nebo rozpad rány. Ke kvalitě léčby významným způsobem přispívá péče ve specializovaném centru hojení ran a pod dohledem zkušených odborníků. Lze tak zajistit optimální podmínky pro hojení, díky čemuž je proces zotavování mnohem rychlejší a komfortnější. A případné problémy lze včas odhalit. Při péči o pooperační rány v domácím prostředí odborníci dále radí dodržovat čtyři klíčové zásady: ránu pravidelně kontrolovat, udržovat ji v čistotě, používat vhodné obvazy a včas sledovat příznaky komplikací.
více
Staráte se správně o svá prsa? Jak na to ve 20, 30 a 40 letech
Ženská prsa se v průběhu let přirozeně mění. Nejde však jen o vzhled – ženy by si měly všímat především toho, zda jsou zdravá. S přibývajícími lety se totiž zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Od 20 let věku se proto doporučuje začít s pravidelným samovyšetřením, které by kolem třicítky již každá žena měla mít v malíčku. Na přelomu čtyřicítky přichází na řadu mamografické vyšetření, které je od 45 let věku hrazené ze zdravotního pojištění. Bezpečné je i pro ženy se silikonovými implantáty.
více