Podporujeme lékařskou pomoc v Indonésii

27. prosince 2018

Podporujeme  lékařskou pomoc  v Indonésii

EUC se rozhodlo podpořit humanitární organizaci DORRA, která poskytuje zdravotní péči a výuku zdravovědy v chudších oblastech Indonésie.

Čím se nezisková organizace DORRA zabývá

DORRA je malá charitativní organizace, která pomáhá léčit v Indonésii, aktuálně především na ostrově Lombok a Sulawesi. Organizace na místě provozuje několik improvizovaných ambulancí, ve kterých působí dobrovolní lékaři a sestry z České a Slovenské republiky. Těm pomáhají odborníci na telefonu, kteří poskytují poradenství u případů vyžadujících intervenci specialisty. Lidé z DORRA také učí místní obyvatele, jak ošetřovat rány nebo jak si svépomocí léčit některá onemocnění. 

Malá pomoc s velkým výsledkem

Poměry na ostrovech, kde DORRA působí, jsou velice skromné a domorodým obyvatelům se většinou nedostává ani základního lékařského ošetření. Místní lidé navíc nemají povědomí o hygieně a péči o zdraví. V těchto podmínkách i základní lékařská péče zachraňuje životy. Lékaři z DORRA se navíc snaží vyhledávat pacienty, jejichž zdravotní stav je sice vysoce rizikový, ale ve fázi, kdy je ještě snadno ovlivnitelný a poměrně jednoduchá léčba může předejít invaliditě, nebo dokonce i úmrtí. V porovnání s tím, jak velkou pomoc DORRA místním přináší, má organizace překvapivě nízké náklady a s financemi se snaží zacházet velmi opatrně. Letenky i ubytování si dobrovolníci hradí sami a naprostá většina peněz, které organizace získá, míří rovnou za pacienty ve formě léků a materiálu.

Proč se nám DORRA líbí 

„DORRA je malá organizace, která nedostává žádné peníze od státu ani od EU, ale její pomoc má reálný a podstatný vliv na životy lidí, kterým pomáhá. A v něčem jsou nám podobní. Věnují se primární péči, zapojují telemedicínu… Moji důvěru si získali i zakladatel organizace DORRA MUDr. Dalibor Stoszek a koordinátorka projektu Petra Lazáková. Oba stojí pevně nohama na zemi. A Lombok je mi blízký, navštívil jsem ho dvakrát. Je tam sice krásně, ale panuje tam chudoba a pomáhat tamním lidem je na místě. Takže já osobně jsem již finančně přispěl a budu tak činit i v následujících letech. A chci, aby pomoc přišla i od EUC,“ komentuje rozhodnutí podpořit projekt DORRA předseda dozorčí rady EUC Ing. Jan Blaško. 

Více na www.dorra-doctors.cz

Fotogalerie

Související články

Více článků