Prevence je lepší než léčba. Tři čtvrtiny Čechů však pravidelné prohlídky zanedbávají
06. dubna 2021
Proč se trmácet k lékaři, když se cítím zdráv? Tak zní nejčastější argument těch, kteří nechodí na pravidelné preventivní prohlídky. Podle statistik prevenci zanedbávají až tři čtvrtiny dospělých Čechů. Ministerstvo zdravotnictví proto dokonce zvažuje, že by pacienty motivovalo snížením pojistných plateb.1 Prevence totiž vyjde mnohem levněji než nákladná léčba. Finanční úspora ovšem není tím hlavním motivem. Prvořadé je snížení zdravotních rizik, která by mohla onemocnění způsobit, a odhalení nemocí ve chvíli, kdy je ještě lze úspěšně léčit. Stejné poselství nese také Světový den zdraví, jenž každoročně připadá na 7. dubna.
Své zdraví obvykle považujeme za to nejcennější, co máme. Přesto, když nastane čas pravidelné preventivní kontroly, mnohdy ji vynecháme. S výmluvou, že nám přece nic není. A současná situace kolem koronavirové pandemie tomu bohužel ještě nahrává. Lékaři přitom varují, že odsouvání zdravotních kontrol může vést později k nárůstu nemocí, kterým by se dalo předejít; potažmo i k dalším zbytečným úmrtím.
„Mnoho nemocí či potencionálních zdravotních rizik, jako jsou vysoký tlak, vysoký cholesterol, cukrovka nebo onkologické nemoci často zpočátku nebolí, ani je nijak nepociťujeme. Díky preventivním prohlídkám je však dokážeme včas odhalit, léčit nebo jim předcházet. Proto je důležité, aby člověk přišel předtím, než má problém, a ne až nemoc propukne,“ vysvětluje MUDr. Martina Kettnerová, praktická lékařka pro dospělé z EUC Kliniky České Budějovice.
Na jaké preventivní prohlídky tedy máte nárok a které lékaře byste měli v ambulancích pravidelně navštěvovat?
Praktický lékař
Na preventivní prohlídku v rámci svého zdravotního pojištění máte nárok jednou za dva roky. Váš praktický lékař vám mimo jiné nechá laboratorně vyšetřit krev a moč, změří tlak i tep, poslechne si srdce a dýchání, prohmatá břicho a zhodnotí váš celkový fyzický stav. Součástí návštěvy je také pohovor týkající se vašeho zdraví, prodělaných nemocí, léčby, životního stylu a nemocí v rodině. S přibývajícím věkem se tato základní prohlídka rozšiřuje. Po 40. roce života například přibude vyšetření EKG, po padesátce test na skryté krvácení ve stolici a v 55 letech se pak můžete rozhodnout pro kolonoskopické vyšetření, jakožto součásti prevence nádorů tlustého střeva a konečníku.
Gynekologie a mamografie
všechny dívky a ženy nad 15 let mají jednou ročně plně hrazenou návštěvu v ordinaci gynekologa. Přesto se na ni dostaví jen každá druhá česká žena. Vynechávají ji zejména starší ročníky, které již neřeší těhotenství či antikoncepci. To je ovšem velmi nezodpovědné. Nejčastější druhy rakoviny u žen – karcinom děložního čípku a karcinom prsu – lze totiž při včasném odhalení velmi úspěšně léčit. Screening karcinomu děložního hrdla je součástí každoroční prohlídky u gynekologa.
V České republice je hustá síť specializovaných mamografických center pro odhalování nádorů prsu i dobře propracovaný systém celonárodní prevence. „Každá žena starší 45 let se žádankou od praktického lékaře či gynekologa má nárok jednou za dva roky na mamografické vyšetření hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Přesto vyšetření využívá pouze 45–60 % žen, což je těžko pochopitelné. Přitom záchyt časného stadia nádoru dává šanci na úplné uzdravení a další plnohodnotný život,“ upozorňuje MUDr. Barbora Balíková z mamocentra v EUC Klinice Kladno. Prevence je důležitá i před 45. rokem věku, kdy si ženy prevenci hradí samy, ale většina pojišťoven na prevenci výrazně přispívá již od 25 let. Samy ženy by se měly zajímat o možnosti prevence a nabídky svých zdravotních pojišťoven. Na hrazená vyšetření není potřeba mít žádanku. Důležité je zbavit se obav z výsledku, vyšetření z pohodlnosti neodkládat a zařadit prevenci jako běžnou součást životního stylu.
„Podrobné informace o postupech v prevenci rakoviny prsu i při klinických obtížích, o vhodnosti sledování rizikových skupin, samovyšetření atd. prezentuje Asociace mamodiagnostiků na www.mamo.cz. Zde najdou ženy mnoho užitečných rad a informací, které je mohou přesvědčit o tom, že prevence smysl má,“ dodává MUDr. Barbora Balíková.
Zubní lékař
Bolesti zubů i zákroky v ústní dutině dokážou velmi nepříjemně potrápit děti i dospělé. Pravidelnými prohlídkami a správnou ústní hygienou se jim dá ale účinně předcházet. Pokročilé technologie dnes navíc umí odhalit zubní kazy či záněty ještě předtím, než se projeví bolestí. Dospělí i děti mají nárok na dvě prohlídky u zubaře ročně, nastávající maminky až dvakrát v průběhu těhotenství.
Systém prevence se v České republice postupně rozšiřuje. Některá vyšetření je možné absolvovat již v mladším věku, mnohdy lze využít i nabídky preventivních fondů zdravotních pojišťoven. Přibývá i adresného zvaní pacientů k prohlídkám a screeningům, jehož cílem je opět posílit prevenci na úkor pozdní léčby nemocí.
Zmiňovaná vyšetření samozřejmě nejsou povinná. Chcete-li si však užívat život ve zdraví a co nejdéle, pak je raději neignorujte.
Nemáte svého praktického lékaře, mamocentrum či zubního lékaře? Můžete oslovit odborníky ze zdravotnické skupiny EUC:
Zdroje k článku:
Související články
Čtvrtina českých kuřáků každoročně zkouší odvykat, až 80 % z nich se však nepodaří zbavit se své závislosti
S kouřením a závislostí na nikotinu souvisí celá řada onemocnění, která mohou člověka vážně ohrozit na životě. I přesto v České republice kouří více než 23 % obyvatel starších 15 let.[1] Ve spojitosti se závislostí na tabáku u nás každoročně zemře 18 000 lidí.[2] V současnosti přitom na trhu existuje velké množství přípravků, které mohou abstinujícímu kuřákovi nikotin nahradit. Jak začarovaný kruh věčného odvykání a selhávání prolomit a kdy s odvykáním vůbec začít? Je to jednodušší, než si myslíte!
více
Je obezita pandemií 21. století?
Když zaslechneme slovo pandemie, vybaví se nám automaticky nelehká doba, které v souvislosti s onemocněním COVID-19 v uplynulých letech čelil prakticky celý svět. Zatímco koronaviru se populace v současné době už dokáže bránit, ohrožuje lidstvo jiná pandemie – plíživě, nenápadně a o to zákeřněji. Nabírá na síle již několik desítek let a boj s ní je velmi obtížný. Řeč je o obezitě, která má prokazatelně za následek mnohem více předčasných úmrtí, nežli tomu historicky kdy bylo u jiných onemocnění. Dobrou zprávou je, že známe lék na obezitu – tou špatnou, že značná část populace nevnímá obezitu jako nemoc, není ochotna podstoupit léčbu, a co více, tuto neochotu přenáší dalším generacím.
více
Jarní úklid potřebuje i náš organismus! Pět krůčků k důslednější prevenci
Pracovní shon, starost o rodinu nebo obava z návštěvy lékaře – výmluv na to, proč zanedbáváme prevenci, je celá řada. Podle statistik chodí na pravidelné preventivní prohlídky jen 25 % Čechů.[1] Odborníci přitom varují – špatnou prevencí riskujeme závažné zdravotní komplikace. K jejímu dodržování přitom stačí pár jednoduchých kroků. Využijte jarního restartu a ověřte si, zda vaše tělo funguje správně.
více
Alergie umí být i smrtící. Odhalit ji lze už ze dvou kapek krve
V České republice žije přes 2,5 milionu alergiků.[1] Odhaduje se však, že reálné číslo je mnohem vyšší – řada lidí totiž nemá alergii diagnostikovanou, nebo se u nich onemocnění ještě neprojevilo naplno. S určitým projevem alergie se podle statistik setkalo 9 z 10 Čechů.[2] Velmi běžná je například reakce na „zvířecí srst“, a to i u lidí, kteří čtyřnohého mazlíčka vlastní několik let. Během jarních měsíců zase mnohé trápí i alergie na pyl. Diagnostika tohoto onemocnění přitom může být velmi jednoduchá – například EUC Laboratoře disponují unikátním přístrojem který umí ze dvou kapek krve otestovat najednou až 295 různých alergenů.
více