Prostata – funkce, onemocnění a prevence
29. listopadu 2024

Prostata je mužská pohlavní žláza, která je důležitou součástí mužského reprodukčního systému. Nachází se pod močovým měchýřem a za normálních okolností je velká zhruba jako vlašský ořech. Jejím středem prochází močová trubice, proto je jedním z prvních příznaků potíží s prostatou problém s močením. V článku si prostatu popíšeme z hlediska anatomie, jejích funkcí, možných souvisejících obtíží a onemocnění a ve stručnosti zmíníme též možnosti léčby a prevence.
Zdroj: Freepik.com
Prostata a její anatomie
Prostata (předstojná žláza) je součástí mužských pohlavních orgánů, k nimž patří ještě varlata, nadvarlata, skrótum, semenný provazec, semenné váčky a penis s předkožkou. Je umístěna v malé pánvi pod močovým měchýřem, běžně je velká asi jako vlašský ořech, přičemž největší průměr prostaty je 3 až 5 cm s hmotností okolo 15 až 20 g. Má elastickou konzistenci a je červenošedě zbarvená.
„Prostata obklopuje začátek močové trubice a její zadní stěnu překrývá sliznice konečníku. Dělí se do několika anatomických oblastí a je bohatá na svalovinu a pojivovou tkáň skládající se z parauretrálních žlázek, z nichž každá má své vlastní ústí do uretry,“ vysvětluje MUDr. Adéla Raková, praktická lékařka pro dospělé a lékařka distanční zdravotní péče Canadian Medical.
Jakožto pohlavní žláza se prostata, stejně jako varlata či penis, vyvíjí do své plné funkčnosti a velikosti až během pohlavního dospívání, přičemž její funkce a růst jsou řízeny mužským pohlavním hormonem testosteronem. Většina testosteronu se tvoří ve varlatech, menší část v nadledvinkách.
Funkce a podstata prostaty
Prostata je důležitou součástí reprodukčního systému. Produkuje prostatickou tekutinu, která činí 15 až 30 % objemu tekutiny ejakulátu, vytváří nosné médium ejakulátu a vyživuje a transportuje spermie. Obsažené enzymy jako PSA pak slouží k uvolnění semene a pomáhají spermiím dostat se k vajíčku během pohlavního styku.
Samotné sperma ovšem nevzniká v prostatě, nýbrž ve varlatech. Pokud tedy sperma (ejakulát) opouští močovou trubici, skládá se ze sekretu obou varlat, obou semenných váčků, prostaty a periuretrálních žlázek. Níže si stručně popíšeme možná onemocnění a problémy spojené s prostatou.
Zvětšená prostata – benigní hyperplazie prostaty (BHP)
„Prostata se zvětšuje s věkem. Zatímco v mládí připomíná velikostí zmíněný vlašský ořech, ve stáří může dosahovat až velikosti pomeranče a způsobovat potíže při močení, které v konečné fázi značně snižují kvalitu života,“ popisuje MUDr. Adéla Raková.
Zvětšená či zbytnělá prostata se projevuje obtížemi při močení. Ty vznikají, pokud prostata utlačuje močovou trubici nebo dráždí močový měchýř. Typicky se toto projevuje následujícími příznaky:
- častým a neodkladným nucením na močení, někdy též únikem moči a močením v noci,
- obtížným až bolestivým zahájením močení, slabým či přerušovaným proudem při močení,
- pocitem neúplného vyprázdnění měchýře,
- bolestivostí v podbřišku,
- vzácněji zástavou močení.
Při mírnějších potížích lékař pravděpodobně doporučí sledování, pravidelné prohlídky, úpravu životního stylu a pitného režimu. Symptomy zvětšené prostaty se mohou časem zmírnit i bez nutnosti medikace. Co je tedy při problémech s prostatou vhodné vynechat, omezit a čemu raději předcházet?
- vynechat kouření (nikotin dráždí močový měchýř),
- omezit pití kávy, alkoholu, silných čajů či kolových nápojů,
- vyvarovat se pití většího množství tekutin na noc – denní příjem tekutin by neměl klesnout pod 1,5 litru,
- předcházet zácpě.
U pokročilejších forem BHP se aplikují léky na prostatu, tedy na zmírnění průběhu onemocnění. Základem jsou dvě skupiny léků:
- alfa-blokátory – uvolňují svalstvo prostaty a hrdla močového měchýře, čímž zlepšují odtok moči,
- blokátory 5-alfa-reduktázy – ovlivňují činnost pohlavních hormonů, hl. testosteronu, a potlačují nepřiměřený růst buněk prostaty.
Pokud užívání léků selhává či zvětšená prostata pacienta výrazně omezuje, provádí se operace – endoskopická, laserová nebo otevřená operace.
Zánět prostaty neboli prostatitida
- Akutní prostatitida – obvykle ji vyvolávají bakterie, nastupuje náhle a projevuje se celkovými (horečka, schvácenost, bolest svalů a kloubů) a místními příznaky (bolest v podbřišku, tříslech, na hrázi, bolestivé močení, výtok z močové trubice, sexuální poruchy). Léčba zánětu prostaty zde spočívá v podávání antibiotik.
- Chronická prostatitida – objevuje se častěji a obvykle vzniká kvůli nedoléčené akutní prostatitidě či jako komplikace sexuální choroby (např. chlamydie). Její příznaky jsou mírnější, ale vleklé, např. bolest v oblasti pánve trvající i přes 3 měsíce, a to i bez předcházející infekce močových cest. Léčba zde spočívá v dlouhodobém podávání antibiotik, protizánětlivých či prostatu uvolňujících léků.
Foto: Freepik.com
Rakovina prostaty
Karcinom prostaty patří mezi nejčastější zhoubná onemocnění a příčiny smrti u mužů. Zákeřnost zde tkví hlavně ve faktu, že v časných stádiích se takřka neobjevují příznaky. Přičemž příznaky v pokročilejším stádiu zahrnují podobné projevy jako výše popsaná zvětšená prostata. Známkou velmi pokročilých nádorů s metastatickým rozsevem do kostí bývá pak bolest zad, kyčlí a končetin.
Jedním z rizikových faktorů je vyšší hladina testosteronu (přesné příčiny vzniku nádoru, ale nejsou doposud známy), dalšími jsou věk a genetické faktory, vliv může mít vystavení těžkým kovům či nadměrná konzumace živočišných tuků a červeného masa.
Léčba se zde odvíjí od pokročilosti onemocnění. Je-li zasažena jen prostata, většinou se lékař uchýlí k jejímu chirurgickému odstranění nebo ozařování. V pokročilejších stavech je aplikována hormonální léčba, tzn. podávání léčiv potlačující tvorbu pohlavního hormonu testosteronu, případně odstranění varlat. Aplikuje se zde i klasická chemoterapie.
V drtivé většině případů vzniká rakovina prostaty ve vnější neboli periferní zóně prostaty poblíž konečníku. Proto je vyšetření prostaty přes konečník velmi užitečnou metodou.
Jak probíhá preventivní vyšetření prostaty
Takové vyšetření se doporučuje u mužů nad 50 let, případně nad 40 let, pokud se v rodině již vyskytla rakovina prostaty. Na pravidelné prohlídky je pak vhodné docházet v intervalech doporučených lékařem.
Pokud není podezření na rakovinu, je třeba provést preventivní vyšetření, má za cíl zachytit nádor v počátečním stádiu, kdy obvykle nejsou přítomny žádné klinické příznaky. Čím dříve se začne nemoc léčit a sledovat, tím méně náročná je léčba a prognóza je obvykle mnohem lepší. Provádí se laboratorní vyšetření, kde se zjistí hladiny PSA v krvi – pokud je hodnota vyšší, je muž odeslán na urologické pracoviště. Pro posouzení velikosti prostaty, přítomnosti nerovností a bolestivosti prostaty je možné provést vyšetření per rectum, tedy prstem přes konečník. Takové vyšetření sice může být nepříjemné, ale pokud je prostata v pořádku, nebývá bolestivé.
Jediný, kdo může spolehlivě stanovit diagnózu, případně vyloučit vážnější, zkraje bezpříznakové onemocnění, je tedy urolog. Preventivní vyšetření jsou tak nenahraditelným prostředkem prevence vážných onemocnění prostaty včetně rakoviny.
Foto: Freepik.com
Co je biopsie prostaty
Biopsie prostaty se provádí při podezření na rakovinu. Urolog obvykle po obdržení výsledku vyšší hladiny PSA v krvi odesílá klienta relativně nově na vyšetření magnetickou rezonancí, a po obdržení výsledku může indikovat biopsii prostaty. Jde o ambulantní vyšetření, které obvykle trvá krátce a pacient bezprostředně po něm odchází domů. Většina mužů, kteří tento zákrok podstoupili, jej popisuje spíše jako nepříjemný než bolestivý. Jedná se o odebrání malého množství tkáně z prostaty dutou jehlou na různých místech prostaty a cílem je vyšetření vzorku tkáně pod mikroskopem a odlišit tak nádorové buňky od normálních.
Další metodou podobně invazivního charakteru je punkce (aspirace) prostaty, tzn. odběr buněk tenkou jehlou na cytologické vyšetření nádorových buněk.
Další metody vyšetření prostaty
Urologické pracoviště může provést ultrazvukové vyšetření, uroflowmetrii, které měří sílu proudu moči a další.
Souhrnné příznaky onemocnění prostaty
Při těchto příznacích, které mohou značit problém či onemocnění prostaty, je vždy na místě návštěva či konzultace s lékařem.
- častá a naléhavá potřeba močení, hlavně v noci,
- obtížné zahajování močení a zadržování moči,
- slabý či přerušovaný tok moči,
- bolest či pálení při močení,
- potíže s erekcí,
- bolestivá ejakulace,
- krev v moči nebo spermatu,
- častá bolest či ztuhlost v dolní části zad, kyčlí nebo na stehnech,
- úplná zástava močení.
Prevence rakoviny a dalších onemocnění prostaty
- vyhýbat se stresu, kouření a alkoholu a přebytku kofeinu,
- držet si zdravou optimální váhu,
- snížit množství tuku získaného z červeného masa a mléčných výrobků,
- hlídat si příjem vápníku (do 1500 mg denně), nepřijímat doplňky stravy nad denní doporučenou dávku,
- konzumovat více ryb – obsahují zdraví prospěšné tuky, obzvláště omega-3 mastné kyseliny,
- vyhýbat se trans mastným kyselinám z rostlinných tuků (margaríny),
- začlenit do jídelníčku rajčata, brukvovitou zeleninu, případně též sóju, zelený čaj a čerstvou zeleninu a ovoce obecně.
Možnou prevencí i podporou léčby jsou bylinky na prostatu, tzv. fytopreparáty – směsi extraktů z bylinek, které zmírňují určité příznaky provázející počínající zvětšení prostaty. Jejich účinky je však nutno brát s rezervou, zatím nebyly prokázány klinickými studiemi.
Prostata v kostce
Obrátit se můžete také na odborníky z klinik EUC.
Zdroje:
- ikem.cz, nzip.cz, lekarnahrusovany.cz, wikiskripta.eu
Související články
Více článkůSpánková apnoe
Syndrom spánkové apnoe je poměrně vážná porucha spánku, při které pacient v podstatě přestává dýchat, což zvýší tlak v dýchacích cestách, následuje tzv. mikroprobuzení, dech se následně obnoví. Tento proces se může za hodinu zopakovat více než stokrát. Onemocnění tedy nenarušuje jen přísun kyslíku, ale také kvalitu spánku a celkové zdraví pacienta. Pacient se pak po probuzení cítí unavený, a to i po celonočním spánku. Spánkovou apnoí často trpí lidé, kteří chrápou.
více
Plísňová kožní onemocnění – příznaky a léčba
Infekční onemocnění kůže jsou způsobená plísněmi, nejčastěji kvasinkami či dermatofyty. Mohou se objevit kdekoli na těle, nejvíce však vznikají mezi prsty na nohou, na chodidlech, rukách, v podpažích či ve vlasech. Prospívá jim vlhko a teplo, což se promítá také do míst nákazy. Snadno se přenášejí použitím stejného předmětu (ručníku, manikúry) či ve vlhkých veřejných prostorách (bazény, posilovny, šatny). Infekční jsou i odloupnuté šupinky kůže, a to ještě několik měsíců po odloupnutí.
více
Krev ve stolici – příznaky a léčba
Krev ve stolici signalizuje různá onemocnění lišící se i svou závažností. Nejčastěji jde o hemeroidy, záněty střev, zánět jícnu, žaludeční vředy nebo rakovinu tlustého střeva.
více
Agorafobie – příčiny, projevy a léčba
Agorafobie je jednou z nejrozšířenějších forem chorobného strachu. Někdy bývá chybně považována za strach z otevřených prostranství (agora ve starém Řecku označovalo volné prostranství, např. tržiště, později shromaždiště, kde se konaly veřejné diskuse občanů). V psychiatrii slovem agorafobie označujeme strach z míst či situací, odkud člověk nemůže snadno uniknout, kam se k němu v případě potíží nedostane pomoc, případně kde může být kvůli svému chování zostuzen. V závažných případech může být až neschopen opouštět svůj domov či jiné bezpečné útočiště. Jaké jsou příčiny vzniku, typické příznaky a možnosti léčby agorafobie?
více