Sedmkrát na téma hojení chronických ran

11. října 2023

Sedmkrát na téma hojení chronických ran

Co přesně si může laik představit pod pojmem: Centrum hojení chronických ran? Jaký typ péče to je a s čím vším zde umí pacientům pomoct?

O tom všem jsme hovořili s MUDr. Danielou Ďurďa Kluchovou, lékařkou Centra hojení chronických ran na EUC Klinice Ostrava.

Paní doktorko, představte, prosím, čtenářům vaše centrum hojení chronických ran.

Centrum hojení chronických ran je pracoviště ambulantního typu, ve kterém se odborníci komplexně starají o pacienty s chronickými ranami. Může se jednat o pacienty s bércovými vředy, proleženinami (dekubity), diabetickými vředy, ale i s popáleninami III. stupně nebo třeba nádory s vředovitým rozpadem. Centrum hojení chronických ran mohou vyhledat i ti, kterým se špatně a komplikovaně hojí pooperační rány. Odborníci, kteří se takovým pacientům v Centru hojení chronických ran věnují, se musí pravidelně vzdělávat a sledovat nejmodernější trendy v této oblasti.

V čem je podle vás největší výhoda vašeho Centra hojení chronických ran?

Výhoda centra je především v možnosti poskytnutí komplexní péče na jednom pracovišti. Další výhodou specializované ambulance je dostatek času na pacienta. Personál si tím pádem může dovolit individuální přístup ke každému pacientovi. Mimořádně přínosná a nezbytná je mezioborová spolupráce s ostatními kolegy, zejména z řad chirurgů, všeobecných praktických lékařů, diabetologů, internistů, cévních lékařů či s nutričním terapeutem.

Jak se při léčbě postupuje? 

První návštěva znamená komplexní vyšetření, které zahrnuje popis rány, laboratorní vyšetření, v některých případech i vyšetření pomocí zobrazovacích metod a případně přizvání ostatních kolegů z řad spolupracujících lékařů dalších odborností.

S jakými metodami zde pracujete a je to bezbolestný proces? 

V případě léčby chronických ran používáme tzv. holistický přístup. To tedy v praxi znamená, že se nezabýváme jen ošetřením samotné rány, ale náš přístup k pacientovi je všestranný. Zjišťujeme primární příčinu vzniku rány, sledujeme další případná souběžná onemocnění pacienta a další významné skutečnosti související s jeho zdravotním stavem. Léčba hojení ran je ve většině případů bezbolestný proces. Používáme nejmodernější krycí materiály pro vlhké hojení ran, které pacientovi vybíráme doslova na míru.

Musí si pacient léčbu v takovém centru hradit?

Léčba je hrazena ze zdravotního pojištění. V rámci poskytované péče se zdravotníci v centru hojení chronických ran snaží obnovit hojivý proces rány samotné, následně se zajímají o hlavní příčinu vzniku rány, mimo jiné naučí pacienta se o ránu starat.

Jak se k Vám může pacient objednat?

Nejjednodušší a nejpohodlnější možnou cestou je to přes naše webové stránky Center hojení chronických ran Ostrava, kde pacient vyplní formulář a recepce ho poté sama zkontaktuje s nabídkou možných termínů. Další možností je objednání telefonicky na čísle +420 597 437 777 nebo osobně na recepci kliniky.

S jakými reakcemi se u pacientů setkáváte?

Reakce ze strany pacientů jsou prakticky ve všech směrech pozitivní. Velmi si chválí individuální přístup, možnosti komplexní péče, spolupráci s ostatními lékaři, včetně nastavení správné stravy za účelem zlepšení hojivosti ran, a hlavně časové možnosti ze strany našich zdravotníků. Nezbytně nutná je také spolupráce s rodinou, kterou se snažíme edukovat, jak případně pečovat o ránu v domácím prostředí.

Obáváte se vzniku chronické rány? Obraťte se na naše odborníky z Center hojení chronických ran:

Centra hojení chronických ran

Související články

Více článků