Sezóna klíšťat je za dveřmi. Nezapomeňte na očkování!
12. dubna 2023

Připravte se na léto! Právě teď je nejvhodnější čas chránit své zdraví a nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě.
Jak rozeznat nemoci, které klíšťata způsobují?
V Česku se vyskytuje téměř 10 % klíšťat napadených boreliózou a 2 % klíšťat nakažených encefalitidou. Obě vážná onemocnění postihují nervový systém a při přenosu na člověka mohou způsobit vážné fyzické i psychické problémy jako jsou deprese, nervová obrna, vysoké horečky a silné bolesti hlavy. Zatímco lymeskou boreliózu lze léčit antibiotiky, lék proti klíšťové encefalitidě neexistuje. Nejúčinnější prevencí je proto očkování, v případě boreliózy pak především obezřetnost.
S teplým počasím začínají ideální podmínky pro větší výskyt klíšťat v přírodě. Ta začínají být aktivní, jakmile teplota začne stoupat nad 5 °C. Obecně platí, že se tito roztoči vyskytují v travinách a keřích vyšších než 20 cm. Každý člověk by se tedy měl po procházce prohlédnout, protože klíšťata jsou přenašeči mnoha onemocnění napadající nervový a imunitní systém. Mezi ně patří předně lymeská borelióza nebo klíšťová encefalitida. „V případě encefalitidy se jedná o infekční virové onemocnění napadající nervový systém. Průzkumy ukazují, že v České republice se vyskytují až 2 % klíšťat nakažených tímto virem,“ vysvětluje MUDr. Jiří Adamec, praktický lékař a vedoucí lékař kliniky U Červeného raka v Canadian Medical, a dodává: „Naproti tomu lymeská borelióza je bakteriální onemocnění napadající především kůži, klouby, a stejně jako encefalitida, i nervovou soustavu. V České republice se vyskytuje téměř 10 % klíšťat nakažených touto bakterií.“ Tyto hodnoty se mohou lišit v případě konkrétních krajů.
Příznaky onemocnění
Protože klíšťová encefalitida i lymeská borelióza mají zprvu stejné příznaky, někdy může být obtížné tato dvě závažná onemocnění rozlišit. „Obě nemoci se zprvu projevují jako klasické chřipkové onemocnění. Pacient je unavený, mohou ho bolet svaly, hlava, také může pociťovat nechutenství, nevolnost nebo mít zvýšenou teplotu. Rozdíl je především v rychlosti nástupu nemoci. Než se projeví příznaky klíšťové encefalitidy, trvá to zhruba dva až pět dní, na rozdíl od bakteriální boreliózy, kdy se příznaky mohou projevit klidně až po čtyřech týdnech od nakažení,“ vysvětluje MUDr. Jiří Adamec z Canadian Medical.
Druhá fáze encefalitidy trvá zhruba 2–3 týdny a může zanechat trvalé následky. „Ve druhé fázi pacient pociťuje mnohem horší příznaky. Mezi ně patří zvracení, vysoká horečka, ztuhlost šíje a silné bolesti hlavy. Klíšťová encefalitida může také zasáhnout centrum nervové soustavy. Vlivem tohoto nakažení může dojít i k nervové obrně,“ popisuje MUDr. Jiří Adamec. Klíšťová encefalitida ovlivňuje do značné míry i psychiku – onemocnění totiž může vyvolat i deprese a poruchy spánku či soustředění. Oproti tomu druhá fáze lymeské boreliózy se projeví modročerným zbarvením pokožky, nejčastěji na okrajových částech končetin. Bez léčby může tato forma boreliózy přetrvat i desetiletí. Pokud se nemoc neléčí, bakterie mohou začít napadat nervový systém pacienta a vážně poškodit jeho motorický i senzorický aparát.
Lék na encefalitidu neexistuje
Zatímco lymeskou boreliózu lze léčit nasazením antibiotik po dobu zhruba 2 až 3 týdnů, cílená léčba klíšťové encefalitidy v současnosti neexistuje. Doktoři mohou léčit pouze jednotlivé příznaky. Pokud se nejedná o komplikovaný případ, hospitalizace trvá zhruba 2 týdny a následná rekonvalescence od 2 do 4 týdnů. Jedinou účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je proto očkování. To se skládá ze tří dávek. „Pacient se může nechat naočkovat kdykoliv během roku. Aplikaci druhé dávky by měl podstoupit nejdéle tři měsíce po podání první dávky. Třetí dávka se doporučuje po 5–12 měsících od dávky druhé,“ vysvětluje MUDr. Jiří Adamec z Canadian Medical.
Spolehlivě poradí jedině laboratorní vyšetření
Vzhledem k dlouhému časovému intervalu mezi očkováním člověk může lehce ztratit přehled o tom, kdy byl naposledy proti onemocnění přeočkován. V takovém případě je ideálním řešením udělat si test na hladinu protilátek proti klíšťové encefalitidě. Ten poskytne pacientům informace o tom, zda je jejich obranyschopnost tvořená očkováním stále kvalitní. Díky testu pacient zároveň zjistí, kdy je správný čas na přeočkování. „Test provádíme ze vzorku krve. Proto je klíčové, aby pacient před odběrem vypil alespoň ¼ litru vody a přišel nalačno. Ideální je nejíst zhruba 12 hodin před vyšetřením. Výsledky jsou pacientovi k dispozici do týdne od provedení odběru. Naši odborníci navíc rádi pomohou s interpretací výsledků a odpoví pacientům na případné dotazy,“ říká MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.
Protože v případě lymeské boreliózy očkování stále neexistuje, je velmi důležité svůj stav po kousnutí klíštětem bedlivě sledovat. „Aby se předešlo rozšíření infekce a jeho přechodu do chronické fáze, je velmi důležité onemocnění léčit. Pokud si pacient chce být jistý svým zdravotním stavem, doporučujeme podstoupit vyšetření na lymeskou boreliózu. Výsledky jsou k dispozici do týdne a v případě potřeby lze okamžitě zahájit léčbu,“ uzavírá MUDr. Petr Podroužek.
Související články
Spánková apnoe
Syndrom spánkové apnoe je poměrně vážná porucha spánku, při které pacient v podstatě přestává dýchat, což zvýší tlak v dýchacích cestách, následuje tzv. mikroprobuzení, dech se následně obnoví. Tento proces se může za hodinu zopakovat více než stokrát. Onemocnění tedy nenarušuje jen přísun kyslíku, ale také kvalitu spánku a celkové zdraví pacienta. Pacient se pak po probuzení cítí unavený, a to i po celonočním spánku. Spánkovou apnoí často trpí lidé, kteří chrápou.
více
Plísňová kožní onemocnění – příznaky a léčba
Infekční onemocnění kůže jsou způsobená plísněmi, nejčastěji kvasinkami či dermatofyty. Mohou se objevit kdekoli na těle, nejvíce však vznikají mezi prsty na nohou, na chodidlech, rukách, v podpažích či ve vlasech. Prospívá jim vlhko a teplo, což se promítá také do míst nákazy. Snadno se přenášejí použitím stejného předmětu (ručníku, manikúry) či ve vlhkých veřejných prostorách (bazény, posilovny, šatny). Infekční jsou i odloupnuté šupinky kůže, a to ještě několik měsíců po odloupnutí.
více
Krev ve stolici – příznaky a léčba
Krev ve stolici signalizuje různá onemocnění lišící se i svou závažností. Nejčastěji jde o hemeroidy, záněty střev, zánět jícnu, žaludeční vředy nebo rakovinu tlustého střeva.
více
Agorafobie – příčiny, projevy a léčba
Agorafobie je jednou z nejrozšířenějších forem chorobného strachu. Někdy bývá chybně považována za strach z otevřených prostranství (agora ve starém Řecku označovalo volné prostranství, např. tržiště, později shromaždiště, kde se konaly veřejné diskuse občanů). V psychiatrii slovem agorafobie označujeme strach z míst či situací, odkud člověk nemůže snadno uniknout, kam se k němu v případě potíží nedostane pomoc, případně kde může být kvůli svému chování zostuzen. V závažných případech může být až neschopen opouštět svůj domov či jiné bezpečné útočiště. Jaké jsou příčiny vzniku, typické příznaky a možnosti léčby agorafobie?
více