Stále jsem fascinovaná mozkem jako řídícím centrem organismu
12. prosince 2019
![Stále jsem fascinovaná mozkem jako řídícím centrem organismu](/images/default-article-thumbnail.jpg?width=730&height=365&quality=100&mode=crop&rmode=crop)
Rozhovor s MUDr. Márií Dufincovou, lékařkou z oddělení neurologie EUC Kliniky Přelouč.
Paní doktorko, s jakými problémy k vám pacienti nejčastěji chodí?
Suverénně nejčastějším steskem našich pacientů jsou bolesti zad, dále projevy polyneuropatie (brnění, mravenčení, pálivé bolesti končetin), bolesti hlavy, motání hlavy, potíže s pamětí, epilepsie, stavy po cévních mozkových příhodách...
Věkové spektrum pacientů je asi velmi široké…
Neurologická onemocnění se vyskytují ve všech věkových kategoriích, samozřejmě s přibývajícím věkem se pravděpodobnost, že člověk neurologicky onemocní, zvyšuje. Naši ambulanci navštěvují dospělí všech dekád, odhadem nejčastější věkovou skupinou jsou lidé mezi 50 a 60 lety. A starší ročníky, které jsou zároveň klienty místního (sousedícího) Domova u Fontány, navštěvujeme my po předešlé domluvě přímo v jejich zařízení. Líbí se mi v Přelouči péče rodin o jejich seniory, je vidět opravdový zájem příbuzných, aktivně se zapojují do procesu léčby, doprovází je pravidelně ke kontrolám.
Pozorujete za dobu své praxe, že je odbornost neurologa pacienty více vyhledávána?
Rozhodně ano – je to dáno větší osvětou, dostupností informací i dostupností péče. Také lepšími možnostmi diagnostiky a léčby než kdykoliv předtím a dobou, ve které si musíme zachovat vysokou konkurenceschopnost, např. na trhu práce, do vyššího věku. Často, dle příběhů z praxe, se jedná o situace, kdy si člověk na své fungování klade vysoké nároky a jeho tělo je dlouhodobou chronickou jednostrannou zátěží, a i přirozeně věkem, amortizováno, ale přesto si chce jedinec udržet svojí neměnnou práceschopnost a dočkat se přirozeného odchodu do důchodu. Proto vyhledává pomoc ve smyslu potlačení bolestí, eventuálně řešení jeho situace bez toho, aby musel sám měnit svůj zaběhlý režim. Bohužel tyto případy nebývají snadno řešitelné, spíše bývají neřešitelné.
Co vás na neurologii baví, čím je zajímavá?
Byla a stále jsem fascinovaná mozkem, jako řídícím centrem organismu, jeho fungováním. Mnohé z jeho funkcí zůstávají stále skryté a jsou předmětem dalšího bádání – to mě lákalo. Také již od doby vysokoškolského studia jsem přitahována mimořádně elegantním způsobem neurologické diagnostiky, kdy na základě anamnézy a jednoduchého, ale promyšleného, systematického poklepu kladívkem, je možno přesně určit konkrétní místo/oblast poruchy ve složité síti nervového systému.
Související články
Okultní krvácení – příčiny a včasná diagnostika
Okultní neboli skryté krvácení do stolice není makroskopicky, tedy pouhým okem patrné. Zjistit jej lze pouze vyšetřením vzorku stolice tzv. testem na okultní krvácení (TOKS). Příčin okultního krvácení i zřejmé přítomnosti krve ve stolici může být mnoho – od zánětu až po nádor tlustého střeva či konečníku. V článku se dozvíte, jaká onemocnění mohou s tímto příznakem souviset, jaké varovné projevy se mohou připojit a proč je vyšetření na přítomnost krve ve stolici tak důležité.
více
Svrab – přenos, léčba a prevence
Když se řekne svrab, většina si onemocnění spojí se špínou nebo se špatnými hygienickými podmínkami. Přesto se toto infekční kožní onemocnění může objevit i u lidí dodržujících důkladnou hygienu, napříč sociálními vrstvami a také v místech, kde byste to vůbec nečekali. Velkou roli zde hraje oblíbený turismus. Některá ubytovací zařízení mohou mít nedbale vyprané ložní prádlo a hned je „zaděláno na problém“. Velice snadno se tedy může nakazit kdokoliv z nás.
více
Mononukleóza – příznaky, přenos a léčba
Mononukleóza je virové infekční onemocnění, které se klinicky podobá streptokokové angíně. Mezi hlavní příznaky patří nateklé mandle, bolest v krku, horečka a zvětšená játra. Na rozdíl od angíny však nereaguje na antibiotickou léčbu. Mononukleóza se většinou přenáší slinami a v ČR patří mezi poměrně častá onemocnění. Jak se mononukleóza projevuje, je u mononukleózy důležitá dieta? Jak probíhá přenos nemoci a jaký je postup léčby?
více
Tourettův syndrom – příznaky, příčiny a léčba
Tourettův syndrom je odchylka, která se může přidružovat k autismu – dle odhadů se vyskytuje cca u 6,5 % autistů. Jde o vrozené celoživotní neurologicko-psychiatrické onemocnění projevující se zpravidla již v dětství. Mezi základní příznaky patří pohybové a zvukové tiky, později se mohou objevit též přidružené poruchy chování. Příčina není dosud zcela objasněna. Více o příznacích, předpokládaných příčinách, diagnostice a možnostech léčby najdete v našem článku.
více