Svrab – přenos, léčba a prevence
02. prosince 2024
Když se řekne svrab, většina si onemocnění spojí se špínou nebo se špatnými hygienickými podmínkami. Přesto se toto infekční kožní onemocnění může objevit i u lidí dodržujících důkladnou hygienu, napříč sociálními vrstvami a také v místech, kde byste to vůbec nečekali. Velkou roli zde hraje oblíbený turismus. Některá ubytovací zařízení mohou mít nedbale vyprané ložní prádlo a hned je „zaděláno na problém“. Velice snadno se tedy může nakazit kdokoliv z nás.
Svrab způsobuje zákožka svrabová
Zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei) je roztoč žijící v nejvrchnější vrstvě kůže. Samička měří zhruba 0,5 milimetru (sameček je o polovinu menší), v kůži vytváří cestičky, v nichž každý den naklade 1–2 vajíčka.
„Z nich se líhnou larvy, které dospívají v nymfy a ty se pak mění v dospělého jedince. Dospělá samička roztoče žije asi 1–2 měsíce, za tuto dobu naklade zhruba 60–90 vajíček. Maximálně z desetiny tohoto množství se pak vyvinou dospělci,“ popisuje chování roztoče MUDr. Helena Michalíková, dermatoveneroložka z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC.
Fotografie svrabu najdete na fotografii níže.
Foto: Depositphotos.com
Svrab léčba
Pokud máte podezření, že byste mohli mít svrab, ať už vzhledem ke kontaktu s nakaženou osobou, nebo si myslíte, že jste si jej přivezli z cest, rozhodně neváhejte a co nejdříve vyhledejte lékaře. Ten vám po konzultaci a prohlídce předepíše nejvhodnější lék na svrab. Lékaři většinou stačí pohled na vyrážku a rozhovor, ale počítejte i s tím, že vám možná bude chtít odebrat vzorek kůže, aby vyloučil jiné onemocnění (vyrážka podobná svrabu je například prurigo, atopická dermatitida či Duhringova dermatitida). Odběru se však rozhodně nemusíte bát. Lékaře vždy upozorněte na přidružené zdravotní problémy, alergie nebo na případné těhotenství. Nezapomeňte zmínit i členy společné domácnosti a sexuálního partnera či partnerku. I tito lidé by po styku s vámi měli podstoupit léčbu, o níž rozhodne ošetřující lékař.
Jak léčit svrab?
Nejběžnější léčba svrabu u lidí je pomocí masti na svrab. Tyto speciální, na recept vydávané masti nebo krémy, obsahují látky na zahubení zákožky svrabové (permethrin nebo síru). Sírová mast proti svrab je nejstarším přípravkem na léčbu svrabu. Mast se dá koupit bez receptu. Síra zbavuje kůži přebytečných kožních buněk, dezinfikuje ji a regeneruje. Mast je vhodná pro citlivou pokožku a je možné ji použít u dětí i těhotných a kojících matek. Masti a krémy se aplikují na celé tělo, aby parazit neměl možnost na volné části kůže přežít. Svědění při svrabu lze mírnit také užíváním léků na alergii, dostupných i bez lékařského předpisu.
Jak poznat svrab
Svědí vás tělo, ale nejste si jistí? Původce svrabu, zákožka svrabová má nejraději měkkou pokožku, a proto vyhledává jemná a tenká místa na kůži, jako jsou:
- prostory mezi prsty,
- zápěstí,
- podpaží,
- hýždě,
- oblast genitálií nebo prsou,
- kolem pasu.
- Může se objevit i na obličeji.
U dětí můžeme najít svrab ve vlasech, na ramenou, dlaních a chodidlech. Jak vlastně svrab u člověka vypadá? Projevuje se zejména zarudlými pupínky. Často popisované chodbičky či cestičky (jemné, nepravidelné, lehce vyvýšené linky o délce 210 mm) bývají patrné málokdy, spíše se objevují jen jako dva červenavé body ve vzdálenosti několika milimetrů od sebe (začátek a konec chodbičky). Hlavními příznaky svrabu je úporné svědění, a to především v noci v teple a následně škrábance a drobné ranky. Specifickou formu onemocnění představuje tzv. svrab čistotných a mytých. Jak už název napovídá, objevuje se u osob, které naopak důsledně dbají na hygienu. Diagnostiku svrabu v tomto případě komplikuje přítomnost jen velmi mírných, často atypických, kožních projevů. Pozná se zejména díky výraznému nočnímu svědění. Příznaky si můžete prohlédnout: viz foto níž.
Foto: Freepik.com
Jak se přenáší svrab?
Často se v souvislosti s tímto onemocněním hovoří pouze o hygieně. Nicméně tomu už tak úplně není. Je však samozřejmé, že nedostatečná hygiena způsobuje horší průběh nemoci. Samotný přenos svrabu přichází při přímém kontaktu s nakaženou osobou, avšak ne běžným způsobem, jako je například podání si ruky. Proto toto onemocnění patří také do kategorie infekcí přenášených pohlavním stykem. Další možností je společné používání ložního či osobního prádla s nakaženou osobou, společné používání ručníků apod. Inkubační doba svrabu je od 3 týdnů až po 3 měsíce.
Svrab se nejčastěji přenáší:
- mezi členy rodiny,
- mezi lidmi žijícími ve skupinách, jako jsou například vysokoškolské koleje, internáty, domovy pro seniory,
- mezi sexuálními partnery,
- v prostředí, kde žije více lidí a není dodržována důkladná hygiena,
- mezi lidmi s oslabenou imunitou,
- mezi turisty (ze špatně vypraných prostěradel v ubytovacích zařízeních).
„S rozmachem cestování, navštěvování jiných kultur a zemí se onemocnění svrabem stává běžnou chorobou a nepředstavuje žádné stigma. Pokud někde stále přetrvává, pouze zbytečně komplikuje rozšiřující se nákazu kvůli studu lidí. A přitom nejdůležitější je řešit problém co nejrychleji,“ říká MUDr. Helena Michalíková. Zákožka svrabová mimo lidské tělo dlouho nevydrží, přežije maximálně 3 dny. Přesto je důležité dbát nejen na vyléčení, ale také na důslednou dezinfekci okolí, především domácnosti.
„Po zahájení terapie je třeba veškeré ložní prádlo, oblečení a ručníky používané nemocným během týdne před léčbou, dekontaminovat. Pacient po prvním přeléčení musí ,jít do čistého’. Přesný postup a zda případně celý proces zopakovat, vysvětlí lékař v závislosti na konkrétním použitém preparátu,“ říká MUDr. Helena Michalíková.
U svrabu se dříve praktikovala léčba octem, ale dnes už se tento postup nedoporučuje. Ocet není dostatečně účinný na léčbu svrabu, nemusí odstranit všechny zákožky, nemá totiž dostatečně silné antiparazitní vlastnosti.
Jak poznat svrab – obrázek ruky
Svrab foto: Detailní záběr drobných ranek na jemné kůži po napadení zákožkou svrabovou. Foto: Gzzz, Wikimedia Commons
Jak se rychle zbavit svrabu? Pomůže desinfekce
„K dekontaminaci je vhodné vyprání textilií v horké vodě (60 °C a více) a vysušení v sušičce, nebo profesionální chemické čištění. Věci, které takto čistit nelze, se doporučuje uzavřít do plastikového pytle na min. 72 hodin (raději na týden). Koberce a čalouněný nábytek důkladně vysajte a sáček ihned vyhoďte,“ radí MUDr. Helena Michalíková.
Nezapomeňte na věci, které jste v době nákazy používali, jako například na osobní automobil. Vydezinfikujte sedačky nebo zkuste tyto věci minimálně 3 dny vůbec nepoužívat.
Prevence před svrabem
Příliš možností, jak se před tímto onemocněním chránit, bohužel nemáme. Můžeme jen apelovat především na cestovatele, aby si dávali pozor, kde se ubytovávají. Doporučujeme podívat se na fotografie a posoudit, zda ubytovací zařízení dodržuje základní hygienická pravidla. V hotelích i penzionech si zkontrolujte, kam a do čeho uléháte, v jakém stavu je povlečení, osušky, ručníky. Pokud uvažujete nad častými přesuny a budete často měnit ubytování, je lepší si přibalit vlastní spacák a cestovní ručník.
Další prevencí je důkladně dbát na výběr sexuálního partnera, a to v jakékoliv destinaci na světě.
Obáváte se, že máte svrab? Můžete se obrátit na odborníky z EUC.
Často kladené otázky
Související články
Více článkůOkultní krvácení – příčiny a včasná diagnostika
Okultní neboli skryté krvácení do stolice není makroskopicky, tedy pouhým okem patrné. Zjistit jej lze pouze vyšetřením vzorku stolice tzv. testem na okultní krvácení (TOKS). Příčin okultního krvácení i zřejmé přítomnosti krve ve stolici může být mnoho – od zánětu až po nádor tlustého střeva či konečníku. V článku se dozvíte, jaká onemocnění mohou s tímto příznakem souviset, jaké varovné projevy se mohou připojit a proč je vyšetření na přítomnost krve ve stolici tak důležité.
více
Svrab – přenos, léčba a prevence
Když se řekne svrab, většina si onemocnění spojí se špínou nebo se špatnými hygienickými podmínkami. Přesto se toto infekční kožní onemocnění může objevit i u lidí dodržujících důkladnou hygienu, napříč sociálními vrstvami a také v místech, kde byste to vůbec nečekali. Velkou roli zde hraje oblíbený turismus. Některá ubytovací zařízení mohou mít nedbale vyprané ložní prádlo a hned je „zaděláno na problém“. Velice snadno se tedy může nakazit kdokoliv z nás.
více
Mononukleóza – příznaky, přenos a léčba
Mononukleóza je virové infekční onemocnění, které se klinicky podobá streptokokové angíně. Mezi hlavní příznaky patří nateklé mandle, bolest v krku, horečka a zvětšená játra. Na rozdíl od angíny však nereaguje na antibiotickou léčbu. Mononukleóza se většinou přenáší slinami a v ČR patří mezi poměrně častá onemocnění. Jak se mononukleóza projevuje, je u mononukleózy důležitá dieta? Jak probíhá přenos nemoci a jaký je postup léčby?
více
Tourettův syndrom – příznaky, příčiny a léčba
Tourettův syndrom je odchylka, která se může přidružovat k autismu – dle odhadů se vyskytuje cca u 6,5 % autistů. Jde o vrozené celoživotní neurologicko-psychiatrické onemocnění projevující se zpravidla již v dětství. Mezi základní příznaky patří pohybové a zvukové tiky, později se mohou objevit též přidružené poruchy chování. Příčina není dosud zcela objasněna. Více o příznacích, předpokládaných příčinách, diagnostice a možnostech léčby najdete v našem článku.
více