Tenisový loket – příčiny, příznaky a léčba
05. srpna 2020
Tenisový loket je onemocnění šlach a svalových úponů a hlavním příznakem je pronikavá bolest v lokti. Paradoxně postihuje spíše kancelářské typy lidí, uklízečky a podobné profese než vrcholové sportovce. Jaké jsou jeho příčiny, příznaky a v čem spočívá jeho léčba?
Hlavním a typickým příznakem je silná bodavá bolest na vnější straně lokte, která může vystřelovat také do ramene či předloktí.
Co je tenisový loket
Tenisový loket se kdysi nazýval křeč písařů, a kromě lokte může postihnout i jiné šlachy (ramene, zápěstí a kolene). Jedná se o onemocnění šlach a svalových úponů, pomocí kterých se svaly připínají ke kostem. Kvůli opakovaným stereotypním jednostranným pohybům vznikají ve šlachách mikrotraumata – právě ta způsobují bolest v lokti. Existuje také loket oštěpařský nebo golfový, rozdíl je jen v tom, které šlachy jsou přetížené. Léčba tenisového lokte spočívá především ve změně režimu.
Příčiny tenisového lokte
Projevy tenisového lokte se dělí na akutní a chronické, přičemž k těm chronickým dochází při nedostatečné léčbě a nedostatečné změně režimu po akutních projevech. O chronický projev se jedná v momentě, kdy bolestivé potíže trvají déle než 6 týdnů. Zároveň však toto onemocnění může způsobovat závažnější záležitosti jako bakteriální infekce nebo přítomnost toxických látek v těle postiženého.
„Tenisový loket zapříčiňuje neobvyklé či fyzicky náročné práce, i proto jím trpí například občasní tenisté a další sváteční sportovci. Profesionální hráči totiž ovládají správné techniky, které nezpůsobují nadužívání úponů,“ vysvětluje MUDr. Jiří Madar z Centra sportovní medicíny na EUC Klinice Ústí nad Labem.
Současně bývá na vině dlouhodobá stereotypní činnost, při níž dochází k nadměrnému napínání loketních svalů a šlach – kancelářská práce u počítače, štípání dříví a tak dále.
Příčinou tenisového lokte může být i špatné technika při sportu. Foto: Patrick Case, Pexels
Příznaky tenisového lokte
Hlavním a typickým příznakem je silná bodavá bolest na vnější straně lokte, která může vystřelovat také do ramene či předloktí. Oblast postiženého místa bývá na dotek o dost teplejší než zbytek pokožky, případně teplejší než zdravý kloub. V teplém místě probíhá lokální zánět, tudíž je vhodné loket chladit. Výjimkou není ani otok. Bolest se projevuje akutně především při zatížení pohybem, při zvedání věcí a silovém zatížení. V pokročilém stádiu tenisového lokte může být bolestivé uchopení a zvedání téměř čehokoliv.
Diagnostika probíhá u lékaře, přičemž jednoduchý test je zvládnutelný i podomácku. Probíhá natažením prostředníčku proti odporu, jde o tzv. stress test 3. prstu. Pokud při něm dojde k silné bolesti v lokti, je pravděpodobnou diagnózou skutečně tenisový loket.
Léčba tenisového lokte – konzervativní
Léčba tenisového lokte je komplexní, a kromě léků vyžaduje i režimová opatření pro plnou regeneraci svalových úponů. Odvíjí se od vážnosti stavu a ze začátku se k ní přistupuje konzervativně. To znamená tak, aby nebyla nutná operace.
- Ortéza a klid – základem zahájení léčby je klidový režim, při kterém nedochází k namáhání lokte. Doporučuje se také fixace ruky vhodnou ortézou = epikondylární páskou. Proti bolesti pomáhají i ledové obklady.
- Cviky a fyzioterapie – důležité je také pravidelné praktikování fyzioterapie, která může mít zásadní vliv na nemoc, jelikož pomáhá obnovit a protáhnout svaly i jejich úpony. Zároveň se aplikují také cvičení pro rychlejší hojení. Využívají se manuální ale i fyzikální terapie (ultrazvuk, elektroterapie, magnetoterapie, laser, termoterapie či kryoterapie).
- Dornova metoda – manuální terapie, při níž se klouby a obratle uvedou do správné polohy. Jedná se bezpečnou masážní metodu, kterou však vždy provádí terapeut.
- Rázová vlna – jedná se o neinvazivní metodu léčby. Pro oštěpařský a tenisový loket je nejvýhodnější metodou vysoce energetická fokusovaná rázová vlna, která proniká přímo do postiženého místa.
- Vysokovýkonový laser – který je na rozdíl od rázové vlny nebolestivý.
- RTG ozářky – ty se používají hlavně u starších pacientů, pokud nezabere fyzikální terapie.
- Tejpování – pro ošetření tenisového lokte také existují různé druhy kineziotejpingu. Aplikaci je ale vždy nutné konzultovat s odborníkem.
- Léky a masti – k léčbě tenisového lokte se užívají také analgetika ve formě mastí (gelů a krémů), pilulek, případně jejich kombinace. Masti jsou účinné tím, že působí lokálně v místě bolesti. Dále může lékař předepsat kortikoidy či obstřiky, ovšem v tomto případě jde o terapii s malým efektem.
- Přírodní masti – proti bolesti účinkuje šťáva z kostivalu v masti. Doporučuje se i konopné mazání, které napomáhá při problémech kloubů, svalů a šlach. Nápomocná může být i měsíčková mast či jiné bylinkové přípravky. Masti jsou ale vždy jen doplňkovou léčbou a nemohou nahradit lékařské ošetření.
Alternativní léčba – akupunktura a babské rady
Akupunktura je holistická zdravotní metoda vycházející z tradiční čínské medicíny. Pomáhá snižovat bolest tím, že stimuluje specifické body na těle prostřednictvím umístění velmi tenkých jehel.
Mezi další alternativní léčby (či spíše prosté babské rady) patří cibulový a octový zábal. Při cibulovém se přikládají plátky nakrájené cibule na oblast lokte, následně se převazují bavlněným šátkem (na cca 2 hodiny). Octový zábal je 1 lžíce octa smíchaná se sklenicí vody, do které se namáčí bavlněná látka a přikládá na postižené místo.
Léčba tenisového lokte – operační
V momentě, kdy dojde k selhání konzervativní terapie při léčbě delší než 3 měsíce, přechází se na operační léčbu. Probíhá v lokální nebo celkové anestezii, dle typu vlastního výkonu, a většinou se provádí v režimu jednodenní chirurgie. Po takové operaci trvá pracovní neschopnost většinou 2 až 3 měsíce.
Ruka je následně pevně fixována v pravém úhlu po dobu 2 týdnů. Po odložení fixace je však nutné okamžité a pravidelné procvičování formou fyzioterapie. Během fixace totiž dochází k ochabnutí svalů, které se pro správné fungování loketního kloubu musí opět posílit.
Neoddalujte léčbu
Tenisový loket je zánět šlach, které spojují svaly předloktí s vnější stranou lokte. Je také známý jako laterální bolest lokte nebo laterální epikondylitida a nemusí být nutně spojen s tenisem.
„Za tenisový loket může nadměrné, případně nesprávné, jednostranné namáhání ruky. Následky jsou velmi bolestivé, přičemž nejcitelnější bývají při námaze. V pozdějších stádiích může tenisový loket dokonce způsobovat vypadávání předmětu z ruky, případně se v ruce může ztrácet síla a cit. Nepodceňujte tedy toto zdánlivě neškodné onemocnění a vždy své potíže a příznaky konzultujte s odborným lékařem,“ upozorňuje MUDr. Jiří Madar z Centra sportovní medicíny na EUC Klinice Ústí nad Labem.
Trápí vás tenisový loket? Můžete kontaktovat naše ortopedy a pracoviště operační péče:
Související články
Čtvrtina českých kuřáků každoročně zkouší odvykat, až 80 % z nich se však nepodaří zbavit se své závislosti
S kouřením a závislostí na nikotinu souvisí celá řada onemocnění, která mohou člověka vážně ohrozit na životě. I přesto v České republice kouří více než 23 % obyvatel starších 15 let.[1] Ve spojitosti se závislostí na tabáku u nás každoročně zemře 18 000 lidí.[2] V současnosti přitom na trhu existuje velké množství přípravků, které mohou abstinujícímu kuřákovi nikotin nahradit. Jak začarovaný kruh věčného odvykání a selhávání prolomit a kdy s odvykáním vůbec začít? Je to jednodušší, než si myslíte!
více
Je obezita pandemií 21. století?
Když zaslechneme slovo pandemie, vybaví se nám automaticky nelehká doba, které v souvislosti s onemocněním COVID-19 v uplynulých letech čelil prakticky celý svět. Zatímco koronaviru se populace v současné době už dokáže bránit, ohrožuje lidstvo jiná pandemie – plíživě, nenápadně a o to zákeřněji. Nabírá na síle již několik desítek let a boj s ní je velmi obtížný. Řeč je o obezitě, která má prokazatelně za následek mnohem více předčasných úmrtí, nežli tomu historicky kdy bylo u jiných onemocnění. Dobrou zprávou je, že známe lék na obezitu – tou špatnou, že značná část populace nevnímá obezitu jako nemoc, není ochotna podstoupit léčbu, a co více, tuto neochotu přenáší dalším generacím.
více
Jarní úklid potřebuje i náš organismus! Pět krůčků k důslednější prevenci
Pracovní shon, starost o rodinu nebo obava z návštěvy lékaře – výmluv na to, proč zanedbáváme prevenci, je celá řada. Podle statistik chodí na pravidelné preventivní prohlídky jen 25 % Čechů.[1] Odborníci přitom varují – špatnou prevencí riskujeme závažné zdravotní komplikace. K jejímu dodržování přitom stačí pár jednoduchých kroků. Využijte jarního restartu a ověřte si, zda vaše tělo funguje správně.
více
Alergie umí být i smrtící. Odhalit ji lze už ze dvou kapek krve
V České republice žije přes 2,5 milionu alergiků.[1] Odhaduje se však, že reálné číslo je mnohem vyšší – řada lidí totiž nemá alergii diagnostikovanou, nebo se u nich onemocnění ještě neprojevilo naplno. S určitým projevem alergie se podle statistik setkalo 9 z 10 Čechů.[2] Velmi běžná je například reakce na „zvířecí srst“, a to i u lidí, kteří čtyřnohého mazlíčka vlastní několik let. Během jarních měsíců zase mnohé trápí i alergie na pyl. Diagnostika tohoto onemocnění přitom může být velmi jednoduchá – například EUC Laboratoře disponují unikátním přístrojem který umí ze dvou kapek krve otestovat najednou až 295 různých alergenů.
více