Úpal není úžeh! Poznejte je včas, mohou totiž způsobit vážné zdravotní komplikace

30. června 2023

Úpal není úžeh! Poznejte je včas, mohou totiž způsobit vážné zdravotní komplikace

Mezi nejčastější letní potíže patří ty způsobené slunečními paprsky – úpal nebo úžeh. Mnoho z nás se mylně domnívá, že se jedná o stejné onemocnění. Není tomu tak – oba stavy se liší ve svých projevech i následcích. Oba jsou však zároveň velmi závažné, a rozhodně není radno je podceňovat. Pokud se totiž onemocnění neřeší včas, může dojít například k poškození mozku i dalších orgánů. V případě příznaků úpalu nebo úžehu je proto třeba ihned zahájit první pomoc. Co ale dělat, pokud lékař není nikde poblíž?

Úpal i úžeh jsou nemoci způsobené vysokými teplotami. Zatímco při úžehu dochází především k přehřátí mozku, úpal dokáže potrápit celé tělo. Oběma nemocemi jsou nejvíce ohroženy děti, senioři a chronicky nemocní lidé. Podceňovat bychom je však neměli ani v případě, že do rizikových skupin nepatříme.

Úpal neboli přehřátí organismu

Úpal je onemocnění typicky způsobené horkem a nedostatkem čerstvého vzduchu. Dojít k němu může nejen během exotické dovolené na prudkém slunci, ale i mimo přímé sluneční záření, třeba v horkých a nevětraných prostorech. „Obvyklá teplota lidského těla je 36,0 až 36,9 °C, při úpalu se ale může vyšplhat až na 40 °C. Tělo následně nezvládá odvádět nadbytečné teplo, což se projeví zvýšenou teplotou, nevolností, suchou a začervenalou kůží nebo zrychleným tepem či dýcháním. Ve vážnějších případech může dojít i ke ztrátě vědomí,“ upozorňuje MUDr. Petra Bomberová Kánská, praktická lékařka pro dospělé a vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7.

Úžeh neboli slunečný úpal

Úžeh je přehřátí mozku, za které může vždy pouze slunce. Mezi příznaky onemocnění patří celková slabost, vyčerpání nebo zvracení. Projevuje se ale i teplou nebo dokonce spálenou kůží. Mezi symptomy úžehu patří i zvracení a horečka. „Na dovolené doporučuji řídit se jednoduchými pravidly, kterými lze úžehu i úpalu zabránit. Neměli bychom zapomínat na pravidelný pitný režim. Vhodné je také vyhnout se přímému slunci a opalovat se ideálně třeba pod slunečníkem nebo ve stínu. Nezbytná je i pokrývka hlavy,“ říká MUDr. Petra Bomberová Kánská.

Lékař poradí s přehřátím i na dálku

Léčba úžehu i úpalu je velmi podobná – klíčový je odpočinek v chladné místnosti a dostatečný přísun čerstvého vzduchu a tekutin. Odpočívat bychom měli vleže se zdviženýma nohama. Důležité je i dostatečně pít – vhodná je voda, neslazené čaje i minerální nápoje. Ty bychom ale měli popíjet jen v malých doušcích, aby tekutiny nevyvolávaly zvracení. Úlevu mohou přinést i studené obklady na čelo nebo chladivá koupel. V případě zhoršení stavu je nezbytné ihned vyhledat lékařskou pomoc nebo přivolat zdravotnickou záchrannou službu.

Ne vždy ale máme lékaře nablízku, nebo si v exotické cizině nevíme rady, na koho se obrátit, či jak své potíže místnímu lékaři popsat. V takovém případě můžeme využít odborné konzultace s lékařem na dálku a v češtině. Skrze tuto platformu se s praktickým lékařem lze spojit pomocí chatu nebo videohovoru kdykoliv a odkudkoliv.

Související články